Pierwsza wigilia dla ubogich w Bielawie

Agnieszka Dochniak

|

Gość Świdnicki 01/2019

publikacja 03.01.2019 00:00

Samotni i niezamożni bielawianie po raz pierwszy wspólnie spotkali się podczas wspólnej wieczerzy wigilijnej. Na zaproszenie odpowiedziało kilkadziesiąt osób. Zgromadziły się one 23 grudnia przy ul. Lotniczej, gdzie od niedawna mieści się jadłodajnia.

Ks. Radosław Kisiel mówił, że najważniejszymi gośćmi przy wspólnym stole są potrzebujący. Ks. Radosław Kisiel mówił, że najważniejszymi gośćmi przy wspólnym stole są potrzebujący.
Agnieszka Dochniak

Wigilia tradycyjnie rozpoczęła się modlitwą i odczytaniem Ewangelii o narodzinach Jezusa. − W wysłuchanym fragmencie słyszeliśmy, że Pan Jezus przychodzi w bardzo skromnych, ubogich warunkach. Nie w pałacach, ale w stajence; nie ma kołyski, ale ma żłób, za przykrycie służy Mu sianko. W takich warunkach przychodzi na świat Boży Syn – mówił obecny na spotkaniu bp Adam Bałabuch.

– Ja się pytam: dlaczego nie w pałacu, nie w bogatych komnatach, ale tak skromnie? Chyba po to, żeby każdy ubogi mógł przyjść do Niego, żeby mógł w Nim wyznać swojego Pana i Zbawiciela. My także jako prości ludzie przychodzimy do Jezusa, aby się Mu pokłonić. Podziękujmy też sobie za obecność, za wszelkie dobro. Życzmy sobie Bożego błogosławieństwa, pokoju i radości. Łamiąc się opłatkiem, chcemy również przekazać drugiemu człowiekowi naszą życzliwość i szacunek. Po wspólnym posiłku, podczas którego nie zabrakło tradycyjnego barszczu z uszkami i pierogów, obecni śpiewali kolędy. Do wszystkich uczestników wigilii trafiły paczki żywnościowe, a także upominki, m.in. ciepłe zimowe czapki, plecaki i koszulki. Wydarzenie wsparła sieć handlowa Selgros Cash & Carry, która przekazała m.in. napoje i ryby. Ksiądz Radosław Kisiel, dyrektor świdnickiej Caritas, dziękował za pomoc w przygotowaniu spotkania wolontariuszom z parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bielawie oraz ze świdnickiej Caritas. Tegoroczne wigilijne spotkania organizowane przez Caritas Diecezji Świdnickiej ugościły kilkaset osób. Ubodzy i samotni zasiedli do świątecznego stołu w Piławie Górnej, Wałbrzychu, Dzierżoniowie oraz Świdnicy.