Tę tradycję trzeba chronić

ks. Przemysław Pojasek

|

Gość Świdnicki 3/2019

publikacja 17.01.2019 00:00

Przez cztery dni na scenie teatru Świdnickiego Ośrodka Kultury wystąpiło 30 zespołów w 29 spektaklach, które przypomniały historię Bożego Narodzenia.

Ciekawi jesteście, jak szopka powstała? Świętego Franciszka to zasługa niemała! Historię tę przedszkole sióstr prezentek pokazało. Wyśmianego przez ludzi, do zwierząt skierowało. Ciekawi jesteście, jak szopka powstała? Świętego Franciszka to zasługa niemała! Historię tę przedszkole sióstr prezentek pokazało. Wyśmianego przez ludzi, do zwierząt skierowało.
ks. przemysław pojasek /foto gość

Tegoroczny 27. Świdnicki Przegląd Zespołów Kolędniczych trwał od 8 do 11 stycznia 2019. Skąd pomysł na całą imprezę? – Okres świąt Bożego Narodzenia jest w polskiej tradycji czasem szczególnym. Warto chronić bogate dziedzictwo z nim związane, ocalić od zapomnienia coraz rzadziej praktykowane obyczaje, kolędy i zabawy. Chociaż kolędowanie po domach na wsiach i w miasteczkach odchodzi już w zapomnienie, to odżywa na scenie w czasie przeglądu – wyjaśnia Halina Szymańska, która prowadziła imprezę.

Redakcja świdnickiej edycji „Gościa Niedzielnego” nie tylko objęła to wydarzenie patronatem, ale również od lat nasz przedstawiciel jest członkiem jury konkursowego, w którym są: Kazimiera Marcińczak-Momot, przewodnicząca; Małgorzata Braniecka, była dyrektor ŚOK; Tadeusz Szarwaryn, muzyk, kompozytor i autor licznych tekstów piosenek. To oni wybrali laureatów tegorocznego konkursu. Spośród nich warto wyróżnić Zespół Szkół Specjalnych w Świdnicy, który poproszono o ponowne wystawienie sztuki podczas finału. Odbył się on 16 stycznia – wtedy też zostały wręczone nagrody wszystkim laureatom. A oto część z nich.•