W głąb wchodził na kolanach

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

publikacja 29.01.2019 12:29

Tak o średniowiecznym teologu mówił bp Ignacy Dec, zalecając klerykom, księżom i wykładowcom naśladowanie świętego.

Przybyłych gości przywitał ks. Tadeusz Chlipała, rektor świdnickiego seminarium. Przybyłych gości przywitał ks. Tadeusz Chlipała, rektor świdnickiego seminarium.
Patryk Kruk

Kościół 28 stycznia wspomina w swojej liturgii św. Tomasza z Akwinu. To patronalne święto wszystkich uczelni katolickich, także świdnickiego seminarium. Dlatego w uczelni kształcącej przyszłych księży tego dnia uroczystą Mszą św. i wykładem uczczono średniowiecznego Doktora Kościoła.

Przewodniczący liturgii bp Ignacy Dec w homilii wymieniał cechy św. Tomasza, z których każdy kleryk czy ksiądz może brać przykład. Wśród nich znalazły się: pokora, poszukiwanie prawdy czy postawa modlitewna.

- Pokora wobec majestatu Bożego, wobec prawdy. Nie tylko wobec tajemnic nadprzyrodzonych, ale i tych przyziemnych. Niektórzy wykładowcy czy homileci często zachowują się tak, jakby już byli w niebie i wszystko tam widzieli i teraz tylko przekazywali tę prawdę. Brakuje im pokory, gdy ktoś patrzy inaczej – mówił biskup.

Dodał, że pokora mądrości najlepiej uobecnia się w modlitwie i kontemplacji. – Jak Tomasz pisał Summę czy komentarze do Pisma Świętego, wiele się modlił, kontemplował słowo Boże. Co chwilę odchodził od pracy i padał w kaplicy na kolanach. Tego powinniśmy się od niego uczyć, by nie być płytkimi księżmi, ale głębokimi. Taką głębokość wypracowuje się na kolanach, na adoracji, na modlitwie - podsumował.

Po zakończeniu Eucharystii zaproszeni goście i mieszkańcy świdnickiego seminarium przenieśli się do auli, gdzie okolicznościowy wykład wygłosił ks. Włodzimierz Wołyniec, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Podjął on temat wizji łaski Bożej w Summie Teologicznej św. Tomasza.

- To słowo jest często powtarzane w naszym codziennym życiu. Modlimy się o łaskę zdrowia, łaskę zdania egzaminów. Korzystamy z tego słowa także w znaczeniu negatywnym, mówiąc np. łaski bez. To słowo ma zatem szerokie znaczenie. Ja jednak chciałbym zaproponować ten temat w ujęciu św. Tomasza z Akwinu. Co mówi? Właściwie nie podaje definicji łaski, ale patrzy na nią w różnych kontekstach. Zdawał sobie sprawę, że nawet w Biblii istnieją różne pojęcia oznaczające to słowo i znaczące zupełnie coś innego - wprowadzał w temat. Sięgając do źródeł wyjaśniał następnie jej kolejne objaśnienia.

Obchody wspomnienia św. Tomasza z Akwinu stały się również okazją do złożenia gratulacji ks. Andrzejowi Majce, dyrektorowi świdnickiego domu ziarna, z okazji otrzymania tytułu doktora. Życzenia złożono również Tomaszowi Dziurli, wykładowcy filozofii, który w tym dniu obchodził imieniny.