Dla zakochanych

Agnieszka Olipra Agnieszka Olipra

publikacja 14.02.2019 13:12

Ile czasu trwa przygotowanie do małżeństwa? Niektórzy mówią, że całe życie.

To młodzi udzielają sobie nawzajem sakramentu małżeństwa, ksiądz ten związek w imieniu Kościoła błogosławi. To młodzi udzielają sobie nawzajem sakramentu małżeństwa, ksiądz ten związek w imieniu Kościoła błogosławi.
Henryk Przondziono /Foto Gość

Na relację w związku i miłość okazywaną sobie nawzajem ma bowiem wpływ wychowanie przez rodziców, przykład z rodzinnego domu, własne kształtowania charakteru i sposób budowania więzi między dziewczyną i chłopakiem w czasie poznawania się i w okresie narzeczeństwa.

Młodzi mają wiele do załatwienia przed ślubem: obrączki, suknia i garnitur, kwiaty, goście... Zwykle sprawy organizacyjne pochłaniają najwięcej czasu i energii. Jest jednak obszar, na który katolickie pary powinny zarezerwować przestrzeń – to duchowe i religijne przygotowanie do zawarcia sakramentu.

W diecezji świdnickiej zasady przygotowania reguluje specjalna instrukcja wydana przez biskupa Ignacego Deca w 2012 roku. Zobowiązuje ona narzeczonych do zgłoszenia zamiaru zawarcia związku małżeńskiego proboszczowi na pół roku przed planowanym terminem.

Część par jest przekonana, że może skorzystać z weekendowego kursu i że nie będzie problemu, jak przyjdą do kancelarii na dwa, trzy miesiące przed ślubem. Instrukcja jednak wyraźnie mówi, że weekendowe przygotowanie to forma nadzwyczajna.

Podczas pierwszego spotkania w kancelarii to proboszcz podejmuje decyzję o sposobie przygotowania kandydatów do zawarcia małżeństwa. Podstawą do tego jest sytuacja młodych oraz ich poziom religijny i zaangażowania w życie Kościoła.

Więcej na ten temat w najnowszym numerze (07/2019) świdnickiej edycji „Gościa Niedzielnego”, który dostępny jest już od dzisiaj.