„Wesele” po transformacji. Młodzież na XVI Forum Teatrów Niezależnych

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

publikacja 15.02.2019 12:22

„Raz dokoła” grupy teatralnej „Cedeen” to jeden z dwóch spektakli wystawionych pierwszego dnia „Transformacji”.

Dynamiczny taniec to coś, co wszystkim kojarzy się z weselem. Dynamiczny taniec to coś, co wszystkim kojarzy się z weselem.
ks. Przemysław Pojasek /Foto Gość

Tegoroczny przegląd, skierowany do mniejszych grup teatralnych z terenu Dolnego Śląska, rozpoczął się 14 lutego pokazem dwóch spektakli. O 17.00 widzowie obejrzeli wzruszające przedstawienie „W drodze między snem a jawą”  w wykonaniu Teatrzyku „Zielona Gęś” z Domu Dziennego Senior-Wigor w Świdnicy. To jednak kolejny spektakl, w wykonaniu grupy z Młodzieżowego Domu Kultury, wypełnił salę po brzegi.

- Raz dokoła pokazuje przekrój polskiego społeczeństwa, które spotkało się na słynnym weselu krakowskiego poety Lucjana Rydla i chłopki - Jadwigi Mikołajczykówny w Bronowicach. Okazuje się, że wciąż trudno jest się porozumieć mieszkańcom wsi i miasta, wychodzą na wierzch wzajemne animozje, niechęć i różnice społeczne, a na dodatek wieczorem do bronowickiej chaty przybywają duchy zaproszone dla żartu. Wszystko to nie pozwala bohaterom podjąć wspólnego czynu wyzwoleńczego – streszcza fabułę Joanna Chojnowska, która reżyserowała spektakl.

Dramat w wykonaniu świdnickiej młodzieży tętni życiem, choć muzyka i sceny z duchami przypominają klimat psychodelicznych horrorów.

– Pamiętam „Wesele” jeszcze ze szkoły i w życiu bym nie pomyślała, że można w taki sposób je pokazać. Nawet moja mała córeczka oglądała z zaciekawieniem. Naprawdę kawał dobrej roboty – mówi mama jednej z młodych aktorek.

W spektaklu wystąpili: Elżbieta Tądel, Zuzanna Wolińska, Daria Miechurska, Adrianna Lasończyk, Nadia Antonowicz Dagmara Brendowska, Angelika Czerkawska, Amelia Rzeszowska, Julia Żydek, Izabela Trojanowska, Kacper Sowa, Mateusz Wojewodzic, Franciszek Tabor, Norbert Sułek, Rafał Lisowski.