Szansa na odpust w każdej katedrze

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

dodane 22.02.2019 07:23

Przyjdź dziś do swojej katedry, odmów "Ojcze nasz" i "Wierzę w Boga", a nie pożałujesz.

Katedra świdnicka jest jednym z Pomników Historii. Katedra świdnicka jest jednym z Pomników Historii.
ks. Przemysław Pojasek / Foto Gość

Obchodzone dziś w Kościele święto Katedry Świętego Piotra jest raczej mało znane w świadomości wiernych.

Jest ono jednak jednym z dwóch, związanych z osobą pierwszego papieża. I choć słowo "katedra" rozumiane jest dziś raczej jako sakralny budynek, to jednak w znaczeniu dzisiejszego święta odnosi się do krzesła - tronu, na którym zasiada biskup w czasie liturgii.

Według Tradycji prawdziwy tron Apostoła do dziś znajduje się w jego bazylice w Rzymie. Do V wieku znajdował się w baptysterium świątyni, dlatego dziś pozostały już jedynie kawałki drewna zespojone bogato zdobionymi płytami z kości słoniowej, od XVII w. zamknięte w marmurowej budowli.

Dużo bardziej znana pielgrzymom jest natomiast rzeźba św. Piotra zasiadającego na Katedrze, której wierni oddają cześć przez dotknięcie stóp figury. 

Początkowo dzisiejsze święto było obchodzone jedynie w Rzymie, później jednak papież Paweł IV zdecydował się rozszerzyć obowiązujące wspomnienie na cały Kościół.

Dzięki temu dzień ten stał się sposobnością do okazania posłudze następców św. Piotra należnej czci. Można też dziś pod zwykłymi warunkami uzyskać odpust zupełny.

Wystarczy tylko w stanie łaski uświęcającej, bez przywiązania do grzechu, nawiedzić katedrę, przyjąć Komunię św., pomodlić się w intencjach Ojca Świętego i nabożnie odmówić Modlitwę Pańską i Credo.