Sportowe rozgrywki ministrantów

Agnieszka Olipra Agnieszka Olipra

publikacja 23.02.2019 16:02

Ponad 80 ministrantów i lektorów zmagało się w rozgrywkach szachowych i tenisie stołowym. Turniej po raz pierwszy odbył się w Kamieńcu Ząbkowickim.

Podczas turnieju szachowego panowało pełne skupienie Podczas turnieju szachowego panowało pełne skupienie
Agnieszka Dochniak /Foto Gość

Zawody tenisa stołowego singli i debli rozegrano systemem mieszanym w dwóch kategoriach wiekowych. W starszej wystartowali chłopcy ze szkoły podstawowej - od klasy I do VI. W starszej konkurowali młodzi z klas VII i VIII szkoły podstawowej oraz ze szkól ponadpodstawowych. W szachach obowiązywały te same kategorie wiekowe. Zastosowano tu szwajcarski system rozgrywek - 7 rund, w których każdy zawodnik miał do dyspozycji 15 minut.

Zmagania sportowe 23 lutego poprzedziła Msza św. w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odprawiona przez księży opiekunów drużyn. Eucharystii przewodniczył ks. Wojciech Dąbrowski, kamieniecki proboszcz. W homilii ks. dr Krzysztof Ora, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Świdnickiej Kurii Biskupiej, zwrócił uwagę na postać św. Ignacego Loyoli i zachęcał chłopców do kierowania się zasadą magis (łac. więcej, bardziej).

- On nie zadowalał się przeciętnością. Chciał więcej. Coraz wyżej podnosił poprzeczkę życia chrześcijańskiego. Warto iść drogą, na której można przeżyć więcej, a dzięki temu poznać nowych ludzi, zrozumieć nowe prawdy - przekonywał ks. Ora.

Do Kamieńca Ząbkowickiego zjechały drużyny z kilkunastu parafii, m.in. z Boguszowa-Gorc, Bystrzycy Kłodzkiej, Jedliny-Zdroju, Lądka-Zdroju, Strzegomia i Świdnicy. Turniej nie tylko był okazją do zmagań sportowych z uszanowaniem zasad fair play, ale też integracji dzieci i młodzieży służących przy ołtarzu.

W szachy młodzież grała w Gminnym Ośrodku Kultury, natomiast rozgrywki tenisa stołowego odbyły się w hali sportowej przy Gimnazjum im. A. Mickiewicza. Patronat nad turniejem objął wójt gminy Marcin Czerniec. Władze gminy dla najlepszych zawodników ufundowały puchary i nagrody.

Wyniki turnieju

Szachy

W młodszej kategorii wiekowej wygrał Antoni Pieszczoch z parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Świdnicy. Tuż za nim uplasowała się jedyna dziewczyna biorąca udział w turnieju - Gabriela Piwińska z parafii pw. św. Mikołaja w Doboszowicach. Trzeci był Antoni Krzywak z parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kamieńcu Ząbkowickim.

Spośród starszych zawodników najlepszym szachistą okazał się Radosław Panek z parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kamieńcu Ząbkowickim. Wicemistrzem został Adam Termena z tej samej parafii, a na III miejscu uplasował się Michał Stander z parafii pw. Trójcy Świętej w Jedlinie-Zdroju.

Tenis stołowy - single

W młodszej kategorii wiekowej I miejsce zajął Mateusz Łata z parafii pw. św. Jadwigi w Ząbkowicach Śląskich. Drugi był Piotr Słodkowski z parafii pw. św. Michała Archanioła w Bystrzycy Kłodzkiej, a na III miejscu ulokował się Patryk Burzyński z parafii pw. Najświętszego Zbawiciela Świata i Matki Bożej Szkaplerznej ze Strzegomia.

Wśród starszych najlepszy okazał się Kacper Maj z parafii pw. św. Jadwigi w Ząbkowicach. II miejsce zajął Adam Lewandowski z parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Świdnicy, a tuż za nim uplasował się Mateusz Nowotyński z parafii pw. Bartłomieja Apostoła w Kudowie-Zdroju-Czermnej.

Tenis stołowy - deble

Zwyciężyła drużyna z parafii pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego ze Świebodzic. Drugi był zespół z parafii pw. NMP Królowej Polski w Świdnicy, a trzeci - z parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Świdnicy.

Zwycięzcom oraz wszystkim zawodnikom serdecznie gratulujemy!