Wspomożycielka Prześladowanych Chrześcijan w Wałbrzychu i Dziećmorowicach

Agnieszka Olipra Agnieszka Olipra

publikacja 26.02.2019 14:00

Wizerunek Najświętszej Marii Panny przyjechał na tydzień do diecezji świdnickiej za sprawą Rycerzy Kolumba.

Rycerze Kolumba wraz z kapelanem wałbrzyskiej rady przy ikonie Rycerze Kolumba wraz z kapelanem wałbrzyskiej rady przy ikonie
Agnieszka Dochniak /Foto Gość

Zakon od trzech lat działa przy parafii pw. św. Franciszka, którą prowadzą księża pallotyni. Znacząca część rady lokalnej mieszka w Dziećmorowicach, stąd wybór miejsc peregrynacji.

Do Wałbrzycha obraz trafił wczoraj, a w parafii św. Jana Apostoła Ewangelisty będzie od środy do piątku (od 27 lutego do 1 marca). Potem pojedzie do Częstochowy.

Podczas obecności wizerunku Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan parafianie modlą się w intencji braci w wierze mieszkających na Bliskim Wschodzie. Przeprowadzana jest też zbiórka funduszy na odbudowę osiedla chrześcijan asyryjskich w Dolinie Niniwy w Iraku, zniszczonego przez terrorystów z tzw. Państwa Islamskiego. Obecność ikony to również okazja do refleksji nad własną wiarą w obliczu trudności

Program modlitewny w intencji prześladowanych chrześcijan oparciu o ten obraz Zakon prowadzi na całym świecie. W Polsce peregrynują dwa obrazy. Ikonę na zamówienie Rycerzy Kolumba wykonał Włoch Fabrizio Diomedi, a poświęcił ją melchicki arcybiskup Aleppo Jean-Clément Jeanbart.

Na czele Rady Lokalnej Zakonu Rycerzy Kolumba w Wałbrzychu stoi Andrzej Kędzierski, kapelanem rady jest ks. Andrzej Sobaszek. Obaj zapraszają chętnych panów do dołączenia do Zakonu.

- Rycerze Kolumba to miejsce dla mężczyzn, którzy chcą być lepsi, mieć ukształtowany kręgosłup etyczno-moralny i być aktywni w Kościele. Zakon to oferta dla dorosłych świeckich mężczyzn, zaangażowanych w parafiach - wyjaśnia Andrzej Kędzierski.

Wałbrzyscy Rycerze podkreślają, że ważna jest dla nich satysfakcja z czynienia dobra dla innych ludzi, przez co sami stają się lepsi.

- Jestem w Rycerzach Kolumba, bo spodobała mi się idea - że jest to grupa mężczyzn, która daje możliwość uaktywnienia się. Jestem zmobilizowany do działania - mówi Arkadiusz Simm.

Chętni proszeni są o kontakt z delegatem rejonowym dla Archidiecezji Wrocławskiej Henrykiem Grzywną (tel.  607 457 361) lub ks. Andrzejem Sobaszkiem (tel. 601 529 679).