Bp Dec: Postawa św. Kazimierza szkołą czystości

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

dodane 05.03.2019 14:35

W czasie Mszy św. na rozpoczęcie konferencji księży dziekanów bp Ignacy Dec zwrócił uwagę na potrzebę czytelnego świadectwa na wzór 26-letniego świętego.

Dziekani koncelebrujący z biskupem Mszę św. Dziekani koncelebrujący z biskupem Mszę św.
ks. Przemysław Pojasek /Foto Gość

Spotkanie odbyło się w poniedziałek 4 marca w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej. Zgromadzeni w kaplicy przedstawiciele 24 dekanatów wspólnie z biskupami celebrowali Eucharystię w dniu wspomnienia św. Kazimierza, królewicza.

- Święty Kazimierz przemierzył drogę życia, która była drogą zdobywania mądrości, zawartej w słowie Bożym. Była to droga wzrastania w świętości. Była to droga modlitwy, w której była obecna wielka cześć do Najświętszego Sakramentu, do Męki Pańskiej, do Najświętszej Maryi Panny. Była to droga zachowywania Prawa Bożego, szczególnie największego przykazania miłości, droga czynienia miłosierdzia wobec ubogich i potrzebujących. Była to droga czystości zachowywanej w pałacu królewskim - mówił o patronie dnia w homilii bp Ignacy.

Odniósł się też do zgromadzonych kapłanów. - Czystość ma ważne miejsce wśród cnót szlachetnego człowieka. Nie można sobie mówić, że z czystością - to może być jakkolwiek, bylebym był dobrym księdzem dla ludzi. U św. Kazimierza czystość serca szła w parze z miłosierdziem. Nie można być bohaterem tylko w jednej dziedzinie, a w innej zwierzęciem, byle kim - podkreślił.

Dodał, że choć dziś czystość nie jest w cenie, to patrząc na Jezusa, widzimy, że On był czysty. Otaczał się też czystymi ludźmi - jak Maryja, Józef, św. Jan. - Naszym zadaniem jako kapłanów jest modlić się i starać o własną czystość, a także o zachowanie jej w naszych rodzinach, parafiach. Nie wolno też tego tematu unikać w naszym przepowiadaniu - zaznaczył.

Po zakończeniu Mszy św. w auli seminaryjnej odbyło się spotkanie, które było okazją do omówienia nadchodzących wydarzeń związanych z obchodami 15-lecia utworzenia diecezji świdnickiej. W części podsumowującej miniony czas, głos zabrał ks. Emil Parafiniuk, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM (więcej).