Ks. Parafiniuk: ŚDM to nie tylko święto, ale droga do Boga

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

publikacja 05.03.2019 14:38

Zaproszony na konferencję księży dziekanów dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM ks. Emil Parafiniuk mówił o istocie spotkań młodzieży całego świata z papieżem.

Dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego przy mównicy w świdnickim seminarium Dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego przy mównicy w świdnickim seminarium
ks. Przemysław Pojasek /Foto Gość

W auli świdnickiego seminarium 4 marca, tuż po rozpoczęciu obrad księży dziekanów, głos zabrał ks. Emil Parafiniuk, koordynator wyjazdu polskiej młodzieży do Panamy. – Czym jest biuro ŚDM? Zajmujemy się przede wszystkim koordynacją przygotowań młodzieży do spotkania z papieżem, ale jednocześnie współpracujemy z Sekretariatem Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży KEP, koordynując działania Kościoła na rzecz młodych w całej Polsce. Staramy się inspirować księży, przygotowywać zarys programu duszpasterskiego, ale nie mamy możliwości egzekwowania tego – wyjaśniał ks. Parafiniuk.

Tłumaczył też związek ŚDM z duszpasterstwem młodzieży w parafiach. – W jednym z orędzi św. Jan Paweł II napisał, że jest to nie tylko święto, ale i poważne duchowe zadanie. Aby było ono owocne, potrzebne jest przygotowanie się pod kierunkiem pasterzy w diecezjach i parafiach, stowarzyszeniach, ruchach czy kościelnych wspólnotach młodzieżowych. Papież podkreślał też, że ŚDM są drogą, pielgrzymką, o czym świadczą symbole – krzyż czy ikona, które towarzyszą temu wydarzeniu. Ważne jest jednak to, że ŚDM to nie ruch w Kościele, nie jakiś dodatek do duszpasterstwa młodzieży, ale że jest to element, który wszystkie formy integruje – podkreślał dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego.

Odniósł się też do zarzutów wobec ŚDM. – Teraz w Panamie niektóre media pytały, dlaczego przybyło tylko 700 tys. osób, a w Krakowie były prawie 3 mln. Jaki jest powód, dla którego tej młodzieży w Panamie było mniej. Odpowiedź może być prosta, bo sama Panama jest od Polski 10 razy mniejsza, w związku z czym nie było autochtonów (inaczej tubylców), jak to miało miejsce w naszym kraju. Również termin dla większości świata był mniej korzystny – dodał, podkreślając że Światowe Dni Młodzieży mają być linią wyznaczającą rys duszpasterski. – To coś, co jest nam dane przez papieża dla całego Kościoła, i nie możemy tego bagatelizować. ŚDM odbywają się w dwóch wymiarach: diecezjalnym i ogólnoświatowym. Każda Niedziela Palmowa to jest Światowy Dzień Młodzieży w wymiarze diecezjalnym – zauważył ks. Parafiniuk.

Dodajmy, że w naszym Kościele lokalnym obchody Światowego Dnia Młodzieży odbędą się w sobotę 13 kwietnia w hali sportowej CTS w Nowej Rudzie-Słupiec. Początek o 11.00.