Znowu ożyły wojenne piosenki

Agnieszka Olipra Agnieszka Olipra

dodane 13.03.2019 15:05

Prawie 40 młodych artystów konkurowało dzisiaj w Świdnicy w rejonowych eliminacjach Dolnośląskiego Przeglądu Piosenki i Pieśni Patriotycznej.

Zwycięzcy świdnickich eliminacji wezmą udział 4 kwietnia w wojewódzkim przeglądzie. Zwycięzcy świdnickich eliminacji wezmą udział 4 kwietnia w wojewódzkim przeglądzie.
Agnieszka Dochniak /Foto Gość

Zgromadzona w świdnickim teatrze publiczność, wśród której byli weterani, żołnierze Armii Krajowej, mogła wysłuchać zarówno solistów, jak i zespołów. Wśród prezentowanych utworów znalazły się znane „Czerwone maki na Monte Casino”, „Deszcz jesienny” czy „Warszawo ma”, ale też współczesne piosenki „Panie generale” Haliny Młynkovej oraz „Dziewczyna z granatem” z filmu „Czas honoru”.

- W tym roku obchodzimy 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, dlatego dzieci i młodzież śpiewają piosenki i pieśni z tamtego okresu lub późniejsze, mówiące o wojnie - wyjaśnia Zbigniew Curyl, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy.

Dla miejscowości z terenu byłego województwa wałbrzyskiego współzawodnictwo zorganizował właśnie świdnicki MDK. Laureaci przeglądu rejonowego w kwietniu wezmą udział w eliminacjach wojewódzkich we Wrocławiu. Zwycięzcy zaśpiewają podczas uroczystego koncertu z okazji patriotycznych rocznic majowych organizowanego w stolicy Dolnego Śląska.

Trzyosobowe jury 13 marca oceniało dobór repertuaru, interpretację utworu, muzykalność oraz ogólne wrażenie artystyczne.

Lista laureatów eliminacji:

Wyróżnienia otrzymali: Julia Samołuk ze Szkoły Podstawowej w Henrykowie za propagowanie twórczości Mieczysława Kozara-Słobódzkiego, zespół Cantate ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Bielawie za wybitne opracowanie muzyczne utworu, Kacper Sowa z Zespołu Szkół Mechanicznych w Świdnicy za wysoki poziom wokalny, Filip Świderski pianista z Zespołu Szkół nr 1 w Wałbrzychu za wysoki poziom akompaniamentu.

Głównym organizatorem Dolnośląskiego Przeglądu Piosenki i Pieśni Patriotycznej jest Dolnośląskie Kuratorium Oświaty we Wrocławiu. Patronatem honorowym wydarzenie objęli Wojewoda Dolnośląski oraz Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Galerię zdjęć z wydarzenia można obejrzeć tutaj.