Dla nich wojna to codzienność

Agnieszka Olipra Agnieszka Olipra

publikacja 14.03.2019 22:21

Niełatwe, a często dramatyczne życie żon, dzieci, matek i ojców polskich żołnierzy na misjach opisuje w swojej książce pochodząca z Ząbkowic Sylwia Winnik.

Książkę w lutym br. wydał krakowski "Znak". Książkę w lutym br. wydał krakowski "Znak".
Agnieszka Dochniak /Foto Gość

„Tylko przeżyć. Prawdziwe historie rodzin polskich żołnierzy” to reportaż o współczesnej wojnie – tej w Afganistanie, Iraku czy Syrii, ale też o wojnie, które muszą stoczyć pozostające w Polsce rodziny żołnierzy. Strach o życie ukochanego mężczyzny, samotne wychowanie dzieci, problemy w pracy, czasami choroba czy śmierć kogoś z rodziny – z tym zmagają się na co dzień żony wojskowych.

– Przy pisaniu towarzyszyła mi myśl, że nie tylko wojna ma znaczenie, ale przede wszystkim to, co dzieje się z rodzinami żołnierzy w kraju – mówi Sylwia Winnicka.

Autorka przyznaje, że najważniejszą bohaterką tej książki jest kobieta.

– Chciałam opisać, ile ona musi się poświęcić, żeby mąż mógł służyć. Oddać jej emocje, odwagę, ból rozłąki. Od jednej z pań usłyszałam trudne dla mnie wyznanie, że jej małżeństwo nauczyło ją samotności i tęsknoty – relacjonuje.

Po powrocie żołnierza do kraju i rodziny też nie jest łatwo żyć. Nękany zespołem stresu pourazowego nie potrafi normalnie funkcjonować. Marzena, jedna z żon, opowiada w książce: „Po powrocie z pierwszej misji Darek był jak surykatka. Nasłuchiwał, obserwował, wszystko było dla niego podejrzane. Któregoś dnia wybraliśmy się do banku. Załatwialiśmy zwykłe codzienności. Nagle coś stuknęło. Mój mąż momentalnie padł na ziemię. Ciągle był niespokojny. Mówił: »Jak tu się ciężko żyje! Tam musiałem tylko przeżyć!«”.

Agnieszka, żona Leszka, przeszła metamorfozę. Z bojaźliwej i wycofanej zmieniła się w odważną i chcącą pomagać innym kobietę. Po latach życia z żołnierzem sama, jako ratownik medyczny, niedługo wyjedzie na misje.

W książce można znaleźć też odpowiedź na pytanie o sens zaangażowania polskich żołnierzy w konflikty militarne czy misje pokojowe oraz ich osobiste motywacje do wzięcia w nich udziału.

 Spotkanie autorskie z Sylwią Winnik 14 marca zorganizowała Miejska Biblioteka w Ząbkowicach Śląskich.

Sylwia Winnik pochodzi z Ząbkowic Śląskich, gdzie mieszkała do ukończenia szkoły średniej. Studiowała dziennikarstwo we Wrocławiu. Jej debiutem literackim była książka pt. „Dziewczęta z Auschwitz”.