Ministranci i lektorzy sprawdzili się w wiedzy liturgicznej i biblijnej

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

dodane 24.03.2019 11:20

W pomieszczeniach Diecezjalnej Poradni Rodzinnej trzech przedstawicieli służby liturgicznej zmierzyło się w diecezjalnym etapie konkursu biblijnego, a 17 kandydatów na ceremoniarzy miało swój egzamin.

Przyszli ceremoniarze diecezji świdnickiej przed egzaminem. Przyszli ceremoniarze diecezji świdnickiej przed egzaminem.
ks. Przemysław Pojasek /Foto Gość

W sobotę 23 marca w godzinach popołudniowych 20 nastolatków z całej diecezji przybyło do Świdnicy, by sprawdzić się w wiedzy liturgicznej i biblijnej. To kandydaci na ceremoniarzy i uczestnicy konkursu wiedzy biblijnej.

Niestety, ci ostatni to przedstawiciele tylko jednej parafii. - Do konkursu zgłosiło się kilka zespołów, jednak w ostatniej chwili okazało się, że część z nich, z różnych przyczyn, nie mogła dojechać. Dlatego w młodszej grupie zmierzyli się Maksymilian Adamski i Oskar Krawczyk z Łagiewnik, a w starszej na konkursowe pytania odpowiedział tylko Jakub Wójcik z tej samej parafii. Z młodszych ministrantów lepszy okazał się Oskar, ale wszystkim trzem gratulujemy przygotowania i odwagi - mówi ks. Jacek Piskrzyński, który przeprowadził etap diecezjalny konkursu.

W drugiej sali natomiast ks. Krzysztof Ora, diecezjalny duszpasterz służby liturgicznej, i ks. Mirosław Benedyk sprawdzali teoretyczną i praktyczną wiedzę 17 kandydatów na ceremoniarzy. - Mieliśmy za zadanie przygotować ornat i albę, ustawić konkretne święto w Mszale Rzymskim czy zaprezentować okadzenie w konkretnej części Mszy św. Najtrudniejsze jednak były pytania teoretyczne. Na szczęście udało mi się na nie odpowiedzieć dość poprawnie - cieszy się Janek, jeden z uczestników.

Dzień skupienia dla przyszłych ceremoniarzy odbędzie się 30 marca w tym samym budynku od 10.00 do 13.00, a ich promocja w świdnickiej katedrze - 6 kwietnia o godz. 9.