Żołnierze niezłomni w Kudowie-Zdroju

Agnieszka Olipra Agnieszka Olipra

publikacja 24.03.2019 20:37

Ziemia z Łączki – miejsca pochówku żołnierzy zamordowanych przez służby bezpieczeństwa w Warszawie – wzbogaciła miejsce pamięci w Kudowie-Zdroju Czermnej.

Sarkofag z urną, w której jest ziemia z cmentarza na warszawskich Powązkach, umiejscowiono przy kościele św. Bartłomieja Sarkofag z urną, w której jest ziemia z cmentarza na warszawskich Powązkach, umiejscowiono przy kościele św. Bartłomieja
Agnieszka Dochniak /Foto Gość

Uroczystości patriotyczne 24 marca odbyły się w Parafii pw. św. Bartłomieja Apostoła. Podczas Mszy św. proboszcz ks. Romuald Brudnowski wyznał, że bardzo ceni takie wydarzenia, bo sam patriotyzmu uczył się już jako dorosły.

- Jestem z pokolenia, któremu nie mówiono o Katyniu. Jestem z pokolenia, któremu słowo patriota źle się kojarzyło. Jestem z pokolenia, które uczyło się o Wielkim Bracie ze Wschodu i jedynie słusznej drodze ludzkości – mówił ks. Brudnowski.

Odnosząc się do przypowieści o figowcu z niedzielnej Ewangelii, zachęcał zebranych, by nie byli jałowymi Polakami, żeby wydawali dobre owoce miłości ojczyzny.

Przez całą Eucharystię Skauci Króla pełnili wartę honorową przy urnie z ziemią uświęconą krwią męczenników za wolność Polski. Przygotowali również czytania oraz modlitwę wiernych. W kościele obecne były poczty sztandarowe 22. Batalionu Piechoty Górskiej oraz Zespół Szkół Publicznych im. Jana Pawła II w Kudowie-Zdroju.

Po Eucharystii odbył się apel poległych, a poświęcona urna z ziemią z kwatery „Ł” umieszczona została przy tablicach upamiętniających pomordowanych w Katyniu i Miednoje oraz rotmistrza Witolda Pileckiego. Po oddaniu salwy honorowej przez wojsko przedstawiciele władz samorządowych oraz organizacji patriotyczny złożyli kwiaty i zapaliły znicze. Również licznie zgromadzeni mieszkańcy oddali cześć żołnierzom niezłomnym.

Urna została przygotowana podczas prac zespołu pod kierunkiem prof. Krzysztofa Szwagrzyka na Łączce. Wraz z tymi, które są w Dzierżoniowie i Nowej Rudzie-Słupcu, trafiła na południe Dolnego Śląska 1,5 roku temu.

- Na ziemiach zachodnich wciąż kuleją tradycje niepodległościowe. Chodziło nam o namacalny wymiar patriotyzmu – miejsca pamięci. Urna z ziemią była u nas już jakiś czas, ale czekaliśmy z wydarzeniem, by móc je godnie przygotować – mówi Jarosław Komorowski, komendant szczepu nr 5 Skautów Króla, który współorganizował uroczystość.

Urna została umieszczona w sarkofagu ufundowanym przez ks. Romualda Brudnowskiego i opatrzona napisem: „Zakopali nas, ale nie wiedzieli, że jesteśmy ziarnem. Ziemia z Łączki uświęcona krwią Bohaterów”.

Wydarzenie zorganizowała Parafia pw. św. Bartłomieja Apostoła oraz szczep nr 5 Skautów Króla w Kudowie-Zdroju, który w dniach 23-24 wraz ze 150 skautami z innych szczepów przeżywał w dniach 23-24 marca swój biwak patriotyczny. Piszemy o nim w tekście "Biwak patriotyczny skautów Króla w Kudowie".