14-letni Jakub Moneta tym razem najlepszy

Maciej Bator

dodane 28.03.2019 14:14

Świdnicki organista, uczeń Społecznej Szkoły Muzycznej w Świdnicy, zdobył pierwszą nagrodę na IX Ogólnopolskim Konkursie Organowym w Olsztynie.

Jakub Moneta to jeden z najmłodszych organistów w diecezji świdnickiej. Jakub Moneta to jeden z najmłodszych organistów w diecezji świdnickiej.
mb

Konkurs odbywał się w dniach od 22 do 24 marca i w ocenie jego jurorów Kuba zagrał najlepiej z 23 organistów w swojej grupie wiekowej (I-III klasa szkół muzycznych II stopnia). 

Podróż do Olsztyna zaczęła się w środę (20.03.2019) przystankiem w Łodzi, gdzie Jakub, dzięki uprzejmości wykładowców tamtejszej Akademii Muzycznej, mógł skonsultować swoje interpretacje utworów przygotowywanych na konkurs. Na czwartkowy wieczór zaplanowano próbę przy organach w Olsztynie, na których odbywały się przesłuchania konkursowe. W piątek  wczesnym popołudniem Kuba zaprezentował swój program jurorom i kameralnej publiczności (głównie nauczycielom i uczniom). Nie udało się doczekać do ogłoszenia wyników, trzeba było niezwłocznie po występie wyruszać w drogę powrotną, gdyż następnego dnia w katedrze świdnickiej Jakub grał na organach podczas diecezjalnych uroczystości jubileuszowych. Akompaniował chórowi, który prowadziła jego starsza siostra Marta Moneta. Wiadomość o wygranej w konkursie otrzymaliśmy SMS-em dzięki uprzejmości jednego z nauczycieli, który został w Olsztynie do końca konkursu. 

Chciałbym wspomnieć także o zeszłorocznym konkursie organowym w Rumii, w którym Kuba został laureatem III miejsca. Był najmłodszym uczestnikiem, pozostali organiści byli już studentami wyższych uczelni muzycznych. Podróż do Rumii połączona była z wycieczką organową: dwóch uczniów świdnickiej szkoły muzycznej, uczących się w klasie organów Macieja Batora, miało możliwość dotknąć kilku instrumentów w okolicach Gdańska. Jakub i Tymoteusz zagrali na organach katedry w Pelplinie, bazyliki Mariackiej i kościoła świętej Trójcy w Gdańsku, katedry w Oliwie, kościoła w Rumii (przesłuchania konkursowe) i niewielkiego kościółka w miejscowości Orle. Zjedli obiad w Sopocie i „przywitali się z morzem” w Rewie.

Następny konkurs Kuby Monety zaplanowany jest na początek kwietnia we Wrocławiu, gdzie odbędzie się ogólnopolski konkurs organowy organizowany przez Centrum Edukacji Artystycznej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (04-06.04.2019).

Jakuba Monety będzie można posłuchać już w najbliższą niedzielę 31 marca w świdnickim Kościele Pokoju o 17.00. Będzie jednym z wykonawców koncertu w 334. rocznicę urodzin Johanna Sebastiana Bacha. W programie muzyka organowa Lipskiego Kantora.