Poświęcenie stacji drogi krzyżowej w Dzierżoniowie

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

dodane 29.03.2019 18:51

W kościele pomocniczym parafii pw. Królowej Różańca Świętego w Dzierżoniowie bp Ignacy poświęcił ostatni element wystroju.

Biskup okadza stacje drogi krzyżowej. Biskup okadza stacje drogi krzyżowej.
ks. Przemysław Pojasek /Foto Gość

O zamknięciu pewnego etapu w historii parafii mówił ks. Zygmunt Kokoszka, proboszcz. - Minęło 15 lat od konsekracji głównego kościoła. Jeszcze żywo wszyscy pamiętamy poświęcenie kamiennych stacji drogi krzyżowej wokół świątyni, które powstały z surowca wydobytego spod jej fundamentów. To wydarzenie, które odbyło się 8 października 2006 r., powiązane było z peregrynacją obrazu Jezusa Miłosiernego i wpisało się w historię tej parafii. Dziś prosimy o poświęcenie obrazów drogi krzyżowej, które będą służyły w kaplicy św. Jana Pawła II - mówił ks. Kokoszka.

Wyjaśniał, że poświęcona 28 marca droga krzyżowa to dar parafian, wykonany przez dzierżoniowskiego artystę Jerzego Leszkowicza, który jest autorem wystroju obu świątyń.

- Poświęcone przez biskupa stacje to mniejsza replika tych, które wykonałem dla głównego kościoła kilkanaście lat temu. Pierwszy projekt, który przedstawiłem, był zbyt naturalistyczny, dlatego zdecydowaliśmy wraz z księdzem proboszczem wykonać inny wzór, stanowiący swego rodzaju Biblię pauperum. Widać na nich sceny opisane w Ewangelii, więc łatwiej jest przypomnieć sobie znaczenie kolejnych stacji - wyjaśnia pan Jerzy.

Dodaje, że jego współpraca z parafią trwa już 13 lat. Nie pamięta, z czyjego polecenia się rozpoczęła, ale przyznaje, że do współpracy z parafiami przekonał go ks. Dąbski, z którym współpracował od czasów szkoły średniej. Kiedy po studiach osiedlili się wraz z żoną w Dzierżoniowie, postanowił i tu zaangażować się w wystrój powstającej świątyni. Malował, rzeźbił, aranżował - wszystko w służbie Kościołowi.

Przy ostatnim z jego dzieł, po uroczystym okadzeniu, bp Ignacy Dec odprawił wielkopostne nabożeństwo.