Organiści diecezji świdnickiej mieli swój dzień skupienia

Agnieszka Olipra Agnieszka Olipra

dodane 30.03.2019 14:17

Biskup Ignacy Dec podczas Mszy św. rozpoczynającej wielkopostne skupienie organistów mówił, że muzyka kościelna ma za zadanie głosić chwałę Bożą i uświęcać wiernych.

Pamiątkowe zdjęcie organistów z biskupem świdnickim. Pamiątkowe zdjęcie organistów z biskupem świdnickim.
Agnieszka Dochniak /Foto Gość

W oparciu o Ewangelię o celniku i faryzeuszu, scharakteryzował dwie postawy wobec Boga i bliźniego.

- Wszyscy powinniśmy naśladować celnika w jego pokorze i miłości do Boga. Z takiej dyspozycji wynika otwartość i gotowość bycia darem. W waszym życiu zawodowym to bardzo ważne, by nie tylko mieć odpowiednie wykształcenie, ale umieć służyć innym. Mieć zdrową pobożność i szacunek do miejsca świętego, w którym pracujecie - stwierdził biskup Dec.

W kościele św. Krzyża w Świdnicy dwie absolwentki odebrały z rąk biskupa świdnickiego dyplom ukończenia Studium Organistowskiego Diecezji Świdnickiej.

Po wspólnej modlitwie zebrani przeszli do budynku kurii, gdzie wysłuchali dwóch wykładów. Ks. dr hab. Dominik Ostrowski mówił o służebnej roli muzyki kościelnej wobec liturgii, natomiast ks. Piotr Ważydrąg, wykładowca muzyki kościelnej, przedstawił zasady doboru pieśni na okres Wielkiego Postu i Triduum Paschalnego. 

W dniu skupienia uczestniczyło niespełna 30 organistów i słuchaczy studium organistowskiego.

- Po kilku latach przerwy wracamy do spotkań organistów naszej diecezji. Chcemy gromadzić się regularnie, by dać możliwość dokształcania, ale też formacji duchowej - stwierdził Kacper Birula, dyrektor studium.

W świdnickim studium organistowskim kształcenie trwa 4 lata. Obecnie uczy się w nim 20 osób.