Trudne pytania na promocji nadzwyczajnych szafarzy, ceremoniarzy i lektorów

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

publikacja 07.04.2019 07:15

Prawie 150 nowych członków służby liturgicznej musiało odpowiedzieć sobie na zadany przez bp. Ignacego Deca temat.

Przed nałożeniem krzyża każdy kandydat na ceremoniarza czy lektora ucałował symbol Chrystusowej męki. Przed nałożeniem krzyża każdy kandydat na ceremoniarza czy lektora ucałował symbol Chrystusowej męki.
ks. Przemysław Pojasek /Foto Gość

Dotyczyły one nie tylko przyjmowanej posługi, ale i praktyk religijnych. - Wybaczcie, że właśnie dziś zadam wam to pytanie, ale dobiega już końca Wielki Post: "A ty ile razy w ciągu jego trwania byłeś na nabożeństwie Drogi Krzyżowej czy Gorzkich Żalach?". Prawdziwy uczeń Chrystusa chodzi za Nim tam, gdzie On przebywa. A Ty gdzie chodzisz? - pytał przejętym głosem bp Dec.

Wcześniej pokazywał, że współczesny świat niewiele się zmienił od tego, który zaprowadził Jezusa na krzyż. - Dzisiaj jest podobnie. Są ludzie, którzy się Chrystusem zachwycają, dla których jest On najważniejszy. Myślę, że my wszyscy do nich należymy, a szczególnie ci młodzi, którzy chcą być sługami Pańskich ołtarzy. Oni wiedzą, że warto Jezusa słuchać, że warto za nim iść i budować na Nim swoje życie. Ale też spotykacie w szkole i gdzie indziej ludzi, którzy plują na Kościół i chcą, by Jezus zamilkł. Żeby o Nim nie mówiono, o Jego zasadach, o przykazaniu miłości - wyjaśniał biskup.

W czasie liturgii, której przewodniczył 6 kwietnia w świdnickiej katedrze, biskup Ignacy pobłogosławił 25 nadzwyczajnych szafarzy Komunii św., 20 ceremoniarzy i 100 lektorów, nakładając im krzyże z odpowiednimi odznaczeniami i kolorem sznurków. Zachęcał również, by przyjmując znak Chrystusa, nie wstydzili się Go przed ludźmi. 

- To uroczyste zwieńczenie całego roku formacji i przygotowań. Mówię to, biorąc pod uwagę przygotowanie nadzwyczajnych szafarzy, za których odpowiedzialny jest ks. Krzysztof Papierz. Ale też i ceremoniarzy, z którymi pracowaliśmy na regularnych dniach skupienia, czy lektorów, którzy byli przygotowywani na poziomie dekanatów - mówił ks. Krzysztof Ora, diecezjalny duszpasterz służby liturgicznej.