Bp Dec: Dziękujemy dzisiaj za Eucharystię, kapłaństwo i przykazanie miłości

Agnieszka Dochniak Agnieszka Dochniak

dodane 18.04.2019 21:50

W Wielki Czwartek w katedrze biskup świdnicki przewodniczył Mszy Wieczerzy Pańskiej.

Biskup świdnicki wraz z kapłanami parafii katedralnej oraz wykładowcami WSD przy stole eucharystycznym. Biskup świdnicki wraz z kapłanami parafii katedralnej oraz wykładowcami WSD przy stole eucharystycznym.
Agnieszka Dochniak

W homilii bp Ignacy Dec podkreślił, że Jezus zobowiązał uczniów do powtarzania obrzędu ostatniej wieczerzy. Chciał być pokarmem dla wszystkich narodów i pokoleń. Tym samym uczynił apostołów kapłanami.

- Kapłani są wielkim darem dla Kościoła, dla ludzi. Kapłaństwa nie otrzymuje się dla siebie, ale dla drugich. Kapłan jest sługą. To wielkie wyróżnienie, ale też zobowiązanie, które czasami człowieka przerasta. Niektórzy gorszą się niegodnością księży, nawet odwracają się przez to od Kościoła. W Wielki Czwartek trzeba przypomnieć, że należy odróżniać skarb – Jezusa, od naczynia – księdza. Wartość i świętość obrzędów nie zależy od celebransa – mówił biskup Dec.

Zwrócił uwagę, że gest umycia nóg jest szczególnym zobowiązaniem dla tych, którzy uczestniczą we Mszy.

- Jezus podczas ostatniej wieczerzy pokazał, jak bardzo Eucharystia łączy się ze służbą. Przez celebrację Mszy św. nie tylko wchodzimy w jedność z Bogiem, ale jesteśmy przez Niego posyłani, aby służyć innym i tworzyć z nimi jedną rodzinę dzieci Bożych – mówił biskup świdnicki.

W geście służby bp Dec umył nogi dwunastu mężczyznom.

Nastąpiła też promocja nowych ministrantów, którzy służyć będą w parafii katedralnej. Komżę i pelerynę otrzymali: Stanisław Błoch, Michał Kwiatkowski, Franciszek Serwach i Radosław Walczak.

Przedstawiciele młodzieży oraz wspólnot działających w diecezji i przy parafii pw. św. Stanisława i św. Wacława podziękowali kapłanom za ich posługę.

Po zakończonej Mszy św. Najświętszy Sakrament przeniesiono do kaplicy adoracji.

Wielki Piątek w katedrze świdnickiej

7.00 – początek adoracji Najświętszego Sakramentu

8.00 – jutrznia z Godziną czytań

15.00 – Droga Krzyżowa połączona z nowenną przed świętem Bożego Miłosierdzia

18.00 – liturgia Męki Pańskiej

Po zakończeniu liturgii do godz. 22.00 – adoracja eucharystyczna.