Sympozjum naukowe z okazji wspomnienia św. Wojciecha

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

publikacja 30.04.2019 15:00

Obchodząc swoje patronalne święto, Wyższe Seminarium Diecezji Świdnickiej zorganizowało sympozjum naukowe dotyczące tematu roku duszpasterskiego.

Wśród przybyłych gości byli również klerycy franciszkańskiego seminarium z Katowic-Panewnik. Wśród przybyłych gości byli również klerycy franciszkańskiego seminarium z Katowic-Panewnik.
ks. Przemysław Pojasek /Foto Gość

Właśnie osoby Ducha Świętego dotyczyło już po raz drugi naukowe spotkanie w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Świdnickiej.

- Włączając się w szerokie gorące dyskusje we współczesnym świecie, związane z działaniem Ducha Świętego, i nasza wspólnota postanowiła zorganizować w minionym roku sympozjum, którego temat brzmiał „Duch, który umacnia miłość”, zaczerpnięty z Drugiej Modlitwy Eucharystycznej o Tajemnicy Pojednania. Prelegentami wtedy byli: ks. prof. dr hab. Mariusz Rosik z Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, ks. dr hab. Andrzej Kobyliński z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, ks. dr hab. prof. Uniwersytetu Szczecińskiego Janusz Bujak, ks. dr hab. prof. Uniwersytetu Opolskiego Dariusz Krok i o. dr Dominik Jurczak OP z Papieskiego Instytutu Liturgicznego w Rzymie - wspominał ks. dr Tadeusz Chlipała, rektor świdnickiego WSD.

- Dzisiaj chcemy kontynuować te rozważania, organizując wraz z Papieskim Wydziałem Teologicznym we Wrocławiu kolejną sesję popularno-naukową poświęconą tematowi „W mocy Bożego Ducha” - wprowadzał rektor.

Tym razem prelegentami byli: ks. bp prof. dr. hab. Andrzej Siemieniewski, ks. dr hab. Andrzej Szafulski - wykładowca teologii moralnej, i ks. Marcin Dolak - wykładowca filozofii i wicerektor WSD.

Pierwszy z prelegentów, odnosząc się do homilii bp. Ignacego Deca ze Mszy św. rozpoczynającej spotkanie, zwrócił uwagę na świętych i i otrzymane przez nich dary Ducha Świętego do pełnienia różnorakich posług. - Choć często ich nauczanie nie miało umocowania w tradycyjnie pojmowanych posługach kościelnych, to jeśli pojęcie posługi kościelnej rozszerzymy według biblijnego wzorca, to okaże się, że takie umocowania są. Bóg posyła nauczycieli, ewangelizatorów, proroków - wymieniał, odwołując się do postaci św. Katarzyny ze Sieny, św. Franciszka z Asyżu, św. s. Faustyny Kowalskiej, Orygenesa czy św. Wojciecha.

O działaniu Ducha Świętego w aspekcie życia moralnego chrześcijan mówił natomiast ks. Szafulski, przekonując, że poznana prawda dogmatyczna musi mieć odzwierciedlenie w życiowej postawie. Na koniec głos zabrał ks. Marcin Dolak, który na przykładach pokazywał, jak ważna jest logika w przepowiadaniu słowa Bożego.

Zakończeniem sesji popularno-naukowej była seria pytań do prelegentów i wspólny obiad.