Co ma Biblia do finansów?

Agnieszka Olipra Agnieszka Olipra

publikacja 19.05.2019 18:59

Na to pytanie odpowiadali Elżbieta i Mirosław Wrotkowie podczas konferencji, które odbyły się w Głuszycy, Wałbrzychu i Nowej Rudzie-Słupcu.

Wrotkowie uświadomili uczestnikom, że w Biblii jest ponad 200 wersów mówiących o finansach. Wrotkowie uświadomili uczestnikom, że w Biblii jest ponad 200 wersów mówiących o finansach.
Agnieszka Dochniak /Foto Gość

Na przykładzie dwóch palców ręki prowadzący przedstawili pierwszą podstawową zasadę zarządzania finansami. - Palec środkowy jest dłuższy - on oznacza dochody, a palec wskazujący jest krótszy - to są wydatki. Wydatki powinny być zawsze mniejsze od dochodów. Tę podpowiedź macie zawsze przy sobie - mówiła E. Wrotek.

Prelegenci stwierdzili, że to, w jaki sposób traktujemy finanse, jest swoistym barometrem, bo pokazuje kondycję naszego ducha. Wpływa też na relacje z Bogiem. - Albo serce jest przy Bogu, albo przy dobrach materialnych. Mówi o tym fragment Ewangelii: "Nikt nie może dwom panom służyć. Bo albo jednego będzie nienawidził, a drugiego będzie miłował; albo z jednym będzie trzymał, a drugim wzgardzi. Nie możecie służyć Bogu i Mamonie" (Mt 6, 24) - cytował M. Wrotek.

Prowadzący omówili zasady Bożej ekonomii. Jest w niej miejsce na odpowiedzialność Boga i na odpowiedzialność człowieka. Naczelna prawda mówi, że to Bóg jest ostatecznym właścicielem wszystkiego. On stworzył świat, więc wszystko należy do Niego. On też nad wszystkim panuje i zaspokaja ludzkie potrzeby. Człowiek jest zarządcą dóbr, ma pewne rzeczy do dyspozycji. W posługiwaniu się nimi ma być wiernym zarządcą. Powinien więc pracować sumiennie, być uczciwym i dawać dobry przykład w posługiwaniu się dobrami materialnymi.

Państwo Wrotkowie, odnosząc się do fragmentów z Pisma Świętego, poruszyli również kwestię zaciągania długów, pożyczania pieniędzy oraz oszczędzania. Przypomnieli, że współcześnie nie obowiązuje dziesięcina, ale jest piąte przykazanie kościelne, które mówi o wsparciu wspólnoty Kościoła. Rozróżnili też dziesięcinę od pomocy ubogim, czyli jałmużny.

Spotkania zostały zorganizowane 17 i 18 maja w trzech parafiach w ramach Społecznej Akademii Liderów, która działa w diecezji świdnickiej od dwóch lat. Uczestnicy konferencji mogli kupić książki autorstwa E. Wrotek pt. "Jedność małżeńska a finanse" oraz "Pułapki na drodze do wolności finansowej".

Elżbieta Wrotek pochodzi z Warszawy i mieszka w stolicy. Jest członkiem Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Świeckich, trenerem rozwoju osobistego oraz autorką książek o Bożej ekonomii w małżeństwie i rodzinie. Wraz z mężem należy do wspólnoty Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie, a także jest wykładowcą na konferencjach "Biblia o finansach".