700-lecie Bystrzycy Kłodzkiej

Agnieszka Olipra Agnieszka Olipra

dodane 19.05.2019 20:19

Podczas uroczystej Mszy św. z okazji jubileuszu miasta biskup Adam Bałabuch przypomniał, że najważniejszym prawem międzyludzkim jest przykazanie miłości.

Biskup Adam Bałabuch mówił, że każda społeczność ustanawia prawa, ale najważniejszym jest miłość. Biskup Adam Bałabuch mówił, że każda społeczność ustanawia prawa, ale najważniejszym jest miłość.
Agnieszka Dochniak /Foto Gość

- Kroniki podają, że przed 1319 rokiem była tu osada, a w niej świątynia poświęcona św. Michałowi Archaniołowi. Od początku życie tej społeczności kształtowało się wokół wiary w Jezusa Chrystusa. Kształtowało je nowe przykazanie. To dzięki niemu potrafimy się szanować, służyć sobie i wzajemnie się o siebie troszczyć - mówił świdnicki biskup pomocniczy.

W homilii pytał, czy w Starym Testamencie nie było zobowiązania do miłości Boga i bliźniego, że Jezus mówi o nowym przykazaniu?

- Owszem, przykazanie miłowania Bóg dał narodowi izraelskiemu. Nowość danego nam przez Jezusa polega na jego wymiarze społecznym. Chrystus mówi: „abyście się wzajemnie miłowali”. Miłość ma obejmować nasze relacje. Drugą nową kwestią jest miara tej miłości: „tak, jak Ja was umiłowałem”. To znaczy aż po krzyż, aż po oddanie swojego życia - akcentował bp Bałabuch.

Uczestnicy Eucharystii modlili się za wszystkich mieszkańców Bystrzycy Kłodzkiej, ale szczególnie za strażaków, kominiarzy i piekarzy, którymi opiekuje się św. Florian - patron miasta.

Po Mszy św. spod kościoła pw. św. Michała Archanioła przez miasto przeszedł wielobarwny pochód. Prowadziło go ponad 100 motorów. Kilkadziesiąt par szło w rytmie poloneza. Służby mundurowe oraz organizacje reprezentowane były przez poczty sztandarowe. Wśród uczestników uroczystości byli parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich oraz samorządowcy, a także delegacje z zaprzyjaźnionych miast z Czech i Niemiec. Podczas świętowania Bystrzyckie Bractwo Rycerskie przedstawiło akt nadania praw miejskich Bystrzycy Kłodzkiej, a dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 spektakl pt. „Legenda Herbu Bystrzyckiego”. W programie były również m.in. koncerty, pokaz świetlny i jarmark rozmaitości. Dwudniowe uroczystości 700 rocznicy odbyły się pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.