Srebrni jubilaci w świdnickiej katedrze

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

dodane 22.05.2019 11:14

Na wspólne świętowanie 25-lecia kapłaństwa przybyło z trzech diecezji 30 kapłanów.

Wspólne pamiątkowe zdjęcie jubilatów z biskupem. Wspólne pamiątkowe zdjęcie jubilatów z biskupem.
xgu

Mszy św. przewodniczył bp Ignacy Dec, który w seminarium był przełożonym wyświęconych ćwierć wieku temu księży. – 21 maja 1994 r. w katedrze wrocławskiej miałem zaszczyt jako rektor przedstawiać was i prosić księdza kardynała Henryka Gulbinowicza o udzielenie święceń prezbiteratu dla was. We Wrocławiu było 23 spośród was, a w Legnicy, po podziale diecezji, przyjęło święcenia 12 z was – wspominał, dodając, że przy okazji tak szczególnego jubileuszu trzeba wrócić do zdjęć, do osób, które w tamtym czasie radowały się z prezbiterami darem święceń.

Jako 50-letni kapłan bp Ignacy dał też wskazówki młodszym braciom w służbie. – Modlitwa jest dźwignią, nie tylko wspólnotowa, ale też osobista. Bez modlitwy nie można prowadzić działalności duszpasterskiej. Nie można głosić Bożego słowa, jeżeli nie jest ono poprzedzone modlitwą. Ważny jest również post i pokuta. Gdy będziemy prezentować taką postawę, otrzymamy Chrystusowy pokój, którego świat nie zna, a którego potrzebuje każde ludzkie serce – mówił. Homileta wskazał również najważniejsze wydarzenia z życia Kościoła, w których uczestniczyli w seminarium i w swojej kapłańskiej posłudze przeżywający jubileusz.

Dodajmy, że po utworzeniu diecezji świdnickiej do jej prezbiterium zostało włączonych 10 z nich: ks. Piotr Hebda (parafia pw. św. Wawrzyńca Diakona i Męczennika w Budzowie), ks. Marek Kruk (parafia pw. św. Józefa Obl. NMP w Kwietnikach), ks. Marek Krysiak (parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Jaroszowie), ks. Mariusz Kryśpiak (parafia pw. św. Jerzego w Długopolu Dolnym), ks. Jarosław Leśniak (parafia pw. Maryi Matki Kościoła w Dzierżoniowie), ks. Grzegorz Owsianik (parafia pw. św. Jerzego w Wilkanowie), ks. Roman Rak (parafia pw. św. Mikołaja w Jaszkowej Górnej), ks. Paweł Szajner (parafia pw. Matki Bożej Królowej Polski w Mrowinach), ks. Janusz Szwiec (urlop w DKE), ks. Tomasz Zając (parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Świdnicy). Z tego rocznika jest również święcony w Krakowie ks. Stanisław Kasztelan (parafia św. Barbary w Nowej Rudzie).