Nepomucen wrócił na bardzki most po 74 latach

xp /UMiG Bardo

publikacja 31.05.2019 10:19

Dolnośląski oddział Związku Mostowców Rzeczpospolitej Polskiej przy współpracy z władzami miasta, gminy i bardzką parafią przywrócili na XVI-wiecznym kamiennym moście figurę świętego.

o. Mirosław poświęcił nowo ustawioną figurę o. Mirosław poświęcił nowo ustawioną figurę
Norbert Kochanek /UMiG Bardo

Nepomucen powrócił na swoje miejsce 25 maja po 74 latach nieobecności, za którą odpowiadają wycofujące się z miasta w 1945 roku wojska niemieckie. - Odsłonięta i poświęcona przez o. Mieczysława Grakowicza w sobotę figura mierzy 2 metry wysokości. Wykonana została z piaskowca w podkrakowskiej pracowni rzeźbiarskiej Beaty Małeckiej - wyjaśnia Aleksandra Wąsowicz z UMiG w Bardzie.

- Chcieliśmy dać przykład budowania mostów pomiędzy instytucjami oraz ludźmi, których łączy przywiązanie do wspólnej kultury i tradycji historycznej oraz religijnej. Święty Jan Nepomucen powrócił, by strzec bardzkiego mostu. Będzie spoglądał na codziennie przemierzających most mieszkańców i turystów. Będzie chronił nas od powodzi”- mówił Krzysztof Żegański, burmistrz Miasta i Gminy Bardo.

Inicjatorem budowy jest dr Leszek Budych, pasjonat historii, inżynier, miłośnik konstrukcji mostowych.

Święty Jan Nepomucen w tradycji ludowej jest patronem spowiedników, dobrej sławy, mostów, orędownikiem powodzi, patronem zasiewów i plonów, także suszy. Stąd jego podobizny często spotykane są w okolicach rzek, mostów oraz dróg polnych. Ponadto św. Jan Nepomucen znany jest również jako patron czeskiej stolicy, Pragi. Kult św. Jana Nepomucena rozwinął się dzięki jezuitom, głównie w Czechach, Polsce, Austrii i Niemczech. Beatyfikowany został przez papieża Benedykta XIII. Zmarł śmiercią męczeńską, torturowany przez króla czeskiego Wacława IV za odmowę ujawnienia tajemnicy spowiedzi Zofii Bawarskiej.