Abp Scicluna w Wałbrzychu: Wszystkie ofiary muszą być wysłuchane

Agnieszka Olipra Agnieszka Olipra

publikacja 14.06.2019 16:09

Sekretarz pomocniczy Kongregacji Nauki Wiary, zajmujący się sprawami ochrony dzieci i młodzieży przed wykorzystaniem seksualnym przez duchownych, był gościem drugiego dnia obrad KEP.

Abp Charles Scicluna przyznał, że widział film "Tylko nie mów nikomu" Abp Charles Scicluna przyznał, że widział film "Tylko nie mów nikomu"
ks. Przemysław Pojasek /Foto Gość

Maltański hierarcha podczas 383. zebrania plenarnego KEP w Wałbrzychu przeprowadził dzień studyjny i podzielił się swoim doświadczeniem z polskimi biskupami. Stwierdził, że wytyczne polskiego episkopatu dotyczące ochrony dzieci i młodzieży są bardzo dobrze przygotowane i mogą być wzorem dla innych episkopatów.

Podczas konferencji prasowej, podsumowującej obrady, przyznał, że same dokumenty jednak nie wystarczą.

- Trzeba od papieru przejść do czynów, do wdrażania tego, co jest tam zapisane. W każdej diecezji ludzie muszą wiedzieć, do kogo się zgłosić w razie przypadków wykorzystania seksualnego – mówił abp Scicluna.                                                          

Przypomniał  najważniejsze założenia dokumentu Motu Proprio papieża Franciszka „Vos estis lux mundi”, obowiązującego w Kościele katolickim od 1 czerwca br. Zawiera on kanoniczny obowiązek zgłaszania wszelkich nadużyć i zakazuje jakiejkolwiek dyskryminacji osób składających zawiadomienie. Zobowiązuje też biskupów do powołania duchownych, którzy wysłuchają pokrzywdzonych. Specjalną procedurę przewiduje dla przypadków, kiedy to biskup jest osobą, która mogła skrzywdzić.

- Z dokumentu papieża płynie ważne przesłanie, że nie ma przyzwolenia na jakikolwiek brak przejrzystości czy próby tuszowania przypadków wykorzystania – stwierdził maltański arcybiskup.

W odpowiedzi na pytania dziennikarzy o ewentualne dymisje biskupów, powiedział: „Nie mam żadnej specjalnej misji od papieża Franciszka. Jestem w Polsce dlatego, że zostałem zaproszony przez biskupów”.

Podczas konferencji abp Stanisław Gądecki podsumował obrady KEP. Poinformował, że biskupi zapoznali się z programem duszpasterskim pt. „Eucharystia daje życie”. Zwrócił przy tej okazji uwagę na świętowanie niedzieli, do którego przyczynił się zakaz handlu. Stwierdził, że bardzo pozytywnie wpłynęło to na kształt życia społecznego w Polsce. Odniósł się też do poruszonych podczas zebrania plenarnego kwestii rodzinnych, migracji oraz ochrony danych osobowych w Kościele. Wyraził zadowolenie z wyboru na drugą kadencję bpa Artura Mizińskiego na sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski.

W konferencji prasowej wzięli udział także abp Wojciech Polak, prymas Polski, o. Adam Żak SJ, koordynator Konferencji Episkopatu Polski ds. ochrony dzieci i młodzieży i ks. Piotr Stadnicki, koordynator medialny Centrum Ochrony Dziecka.

Biskupi zakończą posiedzenie w godzinach popołudniowych.