Poświęcenie kościoła w Kłodzku

Agnieszka Olipra Agnieszka Olipra

dodane 24.06.2019 12:48

Nowo wybudowaną świątynię pw. św. Jana Pawła II na Owczej Górze 23 czerwca konsekrował biskup Ignacy Dec.

Poświęcenie kościoła w Kłodzku Namaszczenie ołtarza oraz czterech rogów świątyni olejem krzyżma, okadzenie i pokropienie jej wodą święconą to elementy liturgii dedykowania kościoła. Agnieszka Dochniak /Foto Gość

Podczas uroczystej Mszy św. ordynariusz świdnicki zwrócił uwagę, że jest to 15. kościół, który konsekruje w ciągu 15 lat istnienia diecezji świdnickiej.

- Losy tej świątyni związane są całkowicie z naszą diecezją. Początek i zakończenie budowy przypada na czas jej istnienia - mówił.

Kościół na Owczej Górze powstał w ciągu czterech lat. Plac i krzyż bp Dec poświęcił w grudniu 2013 roku. Budowę kościoła powierzył rok wcześniej ks. Januszowi Garuli, który w 2012 r. został proboszczem w parafii pw. św. Michała Archanioła w Wojciechowicach i miał za zadanie tworzenie ośrodka duszpasterskiego na Owczej Górze. Budowa rozpoczęła się w 2015 roku, a w 2016 r. biskup świdnicki erygował parafię pw. św. Jana Pawła II.

- To pierwszy w diecezji świdnickiej kościół pod wezwaniem św. Jana Pawła II ustanowiony po jego kanonizacji. Przez to nasza diecezja oddaje hołd Ojcu Świętemu, dedykując tę świątynię jego łaskawej opiece jako patronowi. Konsekracja odbywa się w 40. rocznicę pierwszej pielgrzymki papieża Polaka do ojczyzny. W 1979 r. padły ważne słowa. Ta wizyta dała początek przemianom, doprowadziła do upadku komunizmu - podkreślał w homilii bp Dec.

Drewniany obiekt z bali wybudowali górale z Mszany Dolnej i Zakopanego z pomocą parafian. Wyposażenie wnętrza też jest wykonane z drewna. Ławki, ołtarz, Drogę Krzyżową, chrzcielnicę oraz organy pozyskano z Holandii, dzięki pomocy Marii i Jana Leenen. Proboszcz dziękował parafianom za zaangażowanie w dzieło budowy świątyni, wielu z nim imiennie. W niedzielnej uroczystości wzięli udział m.in. burmistrz Kłodzka Michał Piszko oraz wójt gminy Kłodzko Zbigniew Tur. Mszę św. koncelebrowali kapłani z kłodzkiego dekanatu oraz księża z diecezji świdnickiej i legnickiej.