Z pokolenia na pokolenie

ad

|

Gość Świdnicki 26/2019

dodane 27.06.2019 00:00

Angelika Kügele, koncertująca organistka i kompozytorka, 15 czerwca zasiadła do instrumentu, na którym grał jej przodek.

Artystka przy organach swego prapradziadka. Artystka przy organach swego prapradziadka.
Agnieszka Dochniak /Foto Gość

Richard Kügele był śląskim muzykiem i kompozytorem. Na świat przyszedł w Wodzisławiu, a ostatnie lata życia spędził w Śmiałowicach. Jak zrodził się pomysł upamiętnienia kompozytora, wspominał ks. Marcin Gęsikowski.

– Kiedy w lipcu zeszłego roku zostałem tutaj proboszczem, nie wiedziałem nic o Richardzie Kügele. Jego portret odnalazłem podczas prac remontowych na strychu plebanii. Od L. Szpilakowskiej, prezes Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Śmiałowice, dowiedziałem się, że był to śląski kompozytor, który przyjechał tutaj do syna Richarda – proboszcza – mówił.

O życiu i twórczości kompozytora opowiedział zebranym Sławomir Kulpa, dyrektor Muzeum w Wodzisławiu. Historyk zauważył, że życie muzyka nie było łatwe. Był prześladowany przez pruskie władze.

– Wydany drukiem w 1884 r. zbiór pieśni żałobnych w języku polskim przekreślił jego karierę jako kompozytora. Był to czas wzmożonej germanizacji. Za karę został on dyscyplinarnie przeniesiony do Lubomierza – wspominał Kulpa.

Richard Kügele był nauczycielem muzyki w kilku szkołach. Wówczas łączyło się to z pracą kościelnego organisty. Po przejściu na emeryturę przeprowadził się do Berlina, do parafii, w której posługiwał syn. Wraz z nim trafił do Śmiałowic w 1919 r. i tu w 1926 r. zmarł. Spoczął wraz z żoną na cmentarzu parafialnym.

Program sobotniego koncertu objął utwory R. Kügele w wykonaniu pani Angeliki oraz pieśni, które przygotował zespół Schola Cantorum „Exultet” pod kierunkiem Marty Monety przy akompaniamencie Jakuba Monety.

Wśród gości było kilka osób z rodziny kompozytora z pokolenia wnuków i prawnuków, a także bp I. Dec i wójt gminy Marcinowice S. Leń. Śmiałowicki kościół po brzegi wypełnili: samorządowcy, mieszkańcy oraz delegacje z Pilchowic i Wodzisławia. Uczestnicy mogli obejrzeć wystawę ukazującą losy kompozytora, a także wydawnictwa jego autorstwa. Na koniec była gościna przygotowana przez parafian.