Siostra Faustyna przyjechała do Krosnowic

Agnieszka Olipra Agnieszka Olipra

publikacja 26.06.2019 22:33

Relikwie świętej wprowadził uroczyście do kościoła proboszcz ks. Adam Łyczkowski wraz z biskupem Ignacym Decem, który przewodniczył Mszy św.

Relikwie świętej parafia otrzymała 1 maja br. Relikwie świętej parafia otrzymała 1 maja br.
Agnieszka Dochniak /Foto Gość

Pielgrzymka do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach była zwieńczeniem wcześniejszych starań o relikwie. 1 maja parafianie wraz z proboszczem otrzymali od sióstr relikwie św. Faustyny Kowalskiej, a 26 czerwca uroczyście wprowadzili je do świątyni.

Na początku Eucharystii ks. Adam Łyczkowski mówił o zakorzenianiu się kultu Bożego miłosierdzia w parafii św. Jakuba.

- Najpierw była peregrynacja obrazu Jezusa miłosiernego w diecezji, w naszej parafii też. Na pamiątkę tego wydarzenia ufundowaliśmy obraz, który jest w bocznym ołtarzu. W 2013 r. św. s. Faustyna zawitała do nas w witrażu. Spotykamy się w piątki, by w modlitwie koronką prosić za parafię i wszystkich ludzi tu mieszkających. W zeszłym roku zrodził się pomysł sprowadzenia relikwii s. Faustyny. Dzisiaj jest ona razem z nami - cieszył się proboszcz.

Podczas środowej liturgii modlono się o Boże miłosierdzie dla każdego człowieka - wierzącego i niewierzącego, dziękowano za 50 lat posługi kapłańskiej biskupa Ignacego Deca oraz proszono o życie wieczne dla ks. Mariana Kobylarczyka, kolegi kursowego ordynariusza świdnickiego, wieloletniego proboszcza w Krosnowicach. 

- Ksiądz Kobylarczyk zmarł 12 lat temu. Złoty jubileusz kapłaństwa świętuje w niebie. W Krosnowicach był proboszczem przez 20 lat. Pamiętacie, jak gościł nas, kolegów z roku kilkukrotnie. Z wrocławskiego seminarium pamiętam go jako cichego, spokojnego, pracowitego i pobożnego kleryka - wspominał biskup Dec.

W homilii ordynariusz świdnicki odniósł się do postaci Abrahama oraz Heleny Kowalskiej.

- Z życia największego patriarchy płynie dla nas wniosek, żeby zawsze ufać Bogu. On jest Bogiem prawdy i dotrzymuje obietnicy. Podobnie siostra Faustyna - poznała Bożą miłość i zaufała Jezusowi. Była świadoma swojego posłannictwa. Jej „Dzienniczek” to wykładnia orędzia miłosierdzia - stwierdził bp Dec.

Zachęcał do modlitwy o miłosierdzie, ale też do bycia miłosiernym.

- Myślę, że obecność św. Faustyny pomoże wam przebaczać zarówno w rodzinie, jak i w sąsiedztwie - wyraził nadzieję biskup.

Po Mszy św. wierni mieli możliwość ucałowania relikwii św. Faustyny Kowalskiej. Z okazji uroczystości wydano okolicznościowy obrazek.