100 lat policji w Polsce. Uroczystości w kilku miastach diecezji świdnickiej

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

publikacja 15.07.2019 13:05

Za wstawiennictwem św. Michała Archanioła w intencji policji bp Adam Bałabuch modlił się w świdnickim kościele pw. Miłosierdzia Bożego. Mundurowi świętowali także w Starych Bogaczowicach i Szczawnie-Zdroju.

W czasie Mszy św. policjanci pełnili również wartę przy sztandarze. W czasie Mszy św. policjanci pełnili również wartę przy sztandarze.
ks. Przemysław Pojasek /Foto Gość

Główne uroczystości od przewodnictwem biskupa pomocniczego odbyły się 15 lipca w parafii, której proboszczem jest ks. Tomasz Zając, kapelan policji powiatu świdnickiego.

- Gromadzimy się tutaj, wokół ołtarza, wraz ze św. Michałem Archaniołem, którego zadaniem jest zwalczanie zła. Chcemy prosić, by wspierał policję, która w trosce o bezpieczeństwo społeczeństwa również walczy ze złem, by to zło dało się pokonać. Modlimy się też o potrzebne łaski dla policji stojącej na posterunku, ale i tych mundurowych, którzy - ze względu na utratę zdrowia - nie mogą służyć. Chcemy wreszcie polecać zmarłych policjantów, wypraszając im łaskę wiecznego życia - wprowadzał do liturgii bp Bałabuch.

W homilii natomiast zwrócił uwagę na powołanie do bycia uczniem Chrystusa. Wyjaśniał, że nie chodzi tylko o to, by poznawać słowo Boże, słuchać go, ale także o to, by je wypełniać w życiu. - Po to jest policja powołana, by troszczyć się o bezpieczeństwo, by nieść pomoc tym, którzy jej szczególnie potrzebują, którzy nie potrafią sobie sami z różnymi trudnościami w życiu poradzić. Pomagać, gdy zagraża im niebezpieczeństwo, gdy pojawiają się takie czy inne problemy, które wymagają zewnętrznej interwencji. Wszystko to po to, by drugi człowiek czuł się bezpieczny, by był chroniony. Dlatego mając taką misję w społeczeństwie, chcemy pamiętać słowa Jezusa: "Kto poda kubek świeżej wody do picia jednemu z tych najmniejszych, dlatego że jest uczniem, zaprawdę, powiadam wam, nie utraci swojej nagrody". Nie chodzi tu tylko o te nagrody, które otrzymujemy z okazji Dnia Policji, że jesteśmy zauważeni, docenieni, odznaczeni, awansowani, ale idzie o tę nagrodę, która jest zapisana w księgach życia u Boga - podkreślał biskup.

Wśród słuchających go mundurowych obecny był Komendant Powiatowy Policji w Świdnicy podinsp. Andrzej Dobies, który z rąk biskupa przyjął na uroczystej gali w Urzędzie Miasta odznaczenie diecezjalne. Wręczono tam także policyjne awanse, nominacje i odznaczenia.

Uroczysta Msza św. z okazji święta policji odbyła się również w niedzielę 14 lipca w parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Starych Bogaczowicach, a w poniedziałek w Szczawnie-Zdroju odbyła się uroczysta gala.

Przypomnijmy, że 24 lipca 1919 r. Sejm Ustawodawczy uchwalił Ustawę o Policji Państwowej. Zapisano w niej, że: "Policja jest państwową organizacją służby bezpieczeństwa oraz organem wykonawczym władz państwowych i samorządowych i ma za zadanie ochronę bezpieczeństwa, spokoju i porządku publicznego. Oprócz tego podkreślono również, że Policja jest organizowana i wyszkolona na wzór wojskowy".

Na jej czele stał komendant główny, mianowany przez naczelnika państwa. Terytorium państwa natomiast podzielono na komendy okręgowe (od 1924 r. wojewódzkie), powiatowe, posterunki gminne oraz komisariaty. Wyjątkiem było autonomiczne województwo śląskie, gdzie działała Policja Województwa Śląskiego. W dużych ośrodkach miejskich utworzono także posterunki  specjalistyczne, takie jak kolejowe, graniczne czy rzeczne.