Bp Dec na Jasnej Górze: Ojczyzna jest duchowo i moralnie zagrożona

Agnieszka Olipra Agnieszka Olipra

publikacja 15.07.2019 12:19

Podczas pielgrzymki Rodziny Radia Maryja ordynariusz świdnicki mówił o potopie ideologicznym, który zalewa Polskę od Zachodu.

Biskupi podczas głównej celebry na jasnogórskich wałach. Biskupi podczas głównej celebry na jasnogórskich wałach.
ks. Grzegorz Umiński

Przez nasz kontynent europejski przesuwa się dzisiaj nowa fala agresji na chrześcijaństwo, a szczególnie na Kościół katolicki. Przeszła fala oświeceniowa, bolszewicka, nazistowska, a nadeszła fala neomarksistowska, liberalno-lewacka. Nie jest to agresja militarna. W Europie nie ma dziś, przynajmniej na razie, gilotyny i więzień dla wyznawców Chrystusa, ale jest dyktatura relatywizmu, zjawisko chrystianofobii, demoralizacji, ośmieszania tego, co chrześcijańskie. Słusznie się mówi, że katolicyzm jest dziś najbardziej prześladowaną religią w świecie - mówił podczas niedzielnej Mszy św. na jasnogórskich wałach bp Dec.

Zwrócił uwagę, że osłabiane lub podcinane są filary, na których opiera się cywilizacja chrześcijańska: filozofia grecka, prawo rzymskie i religia judeochrześcijańska. - Na uniwersytetach pogardza się dziś filozofią klasyczną, która na bazie zdrowego rozsądku i ludzkiego doświadczenia wskazywała w makrokosmosie na Pana Boga, a w mikrokosmosie, w człowieku - na ludzkiego ducha, który zdolny jest do wiedzy i do wiary, i cieszy się zdolnością wolnego wyboru - stwierdził bp Dec i odniósł się także do filaru prawa. - Jest on dzisiaj zagrożony przede wszystkim przez lekceważenie, a nawet eliminację prawa Bożego: naturalnego i pozytywnego (objawionego), a więc prawa wszczepionego przez Boga w stworzenie, w naturę martwą i żywą, także w człowieka, oraz prawa danego w dziejach zbawienia, wśród którego na czoło wysuwa się Dekalog i Ewangelia Chrystusa - kontynuował hierarcha.

Wreszcie, podając przykłady z ostatnich miesięcy, wskazywał na zagrożenia wiary. - Bardzo niepokojącym zjawiskiem jest publiczne znieważanie tego, co święte w naszej religii katolickiej: Eucharystii, krzyża, jasnogórskiej ikony, urządzanie czarnych marszów, a ostatnio parad równości. Raz po raz pojawiają się sztuki teatralne o antykatolickim przesłaniu, z elementami wyszydzania wartości chrześcijańskich - wyliczał bp Dec.

I zachęcał do odważnego głoszenia prawdy, mówiąc: - Zło panoszy się i rozlewa, gdy ludzie dobrzy milczą, gdy są bierni. Nie milczmy, gdy trzeba mówić. Idąc za wskazaniem papieża Franciszka, schodźmy z wygodnej kanapy, by służyć Ewangelii, by służyć prawdzie i dobru.

Dwudniowe - 13 i 14 lipca - spotkanie modlitewne słuchaczy Radia Maryja i widzów Telewizji Trwam było już 28. z kolei. Tegoroczne odbyła się pod hasłem: "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!".

- Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja jest w tym roku przebłaganiem za wszystkie zniewagi, bluźnierstwa i świętokradztwa przeciw Bogu i Królowej Polski, jakich w naszej ojczyźnie nie było nawet w czasach ateizmu komunistycznego - podkreślał o. Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja.