Bp Dec: Jesteśmy chorzy na brak jedności

Agnieszka Olipra Agnieszka Olipra

publikacja 21.07.2019 14:01

Ordynariusz świdnicki diagnozował kondycję narodu podczas 26. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Franciszkańskiego Zakonu Świeckich na Jasnej Górze.

Biskup Dec przewodniczył Mszy św. na jasnogórskim szczycie. Biskup Dec przewodniczył Mszy św. na jasnogórskim szczycie.
ks. Grzegorz Umiński /Foto Gość

Podczas sobotniej Mszy św. zachęcał do bycia na co dzień „apostołem jednoczenia”.

- Chciejmy Matkę Bożą, która jest dana nam ku pomocy, ku obronie, prosić, żebyśmy czuli się jako posłani do jednoczenia, żebyśmy nie dzielili ludzi, ale jednoczyli. Pamiętajmy: jednoczymy wokół prawdy, jak nie ma prawdy, nie ma jedności, jak nie ma miłości, nie ma jedności. Moi drodzy, prośmy Pana Boga, byśmy byli tymi, którzy budują jedność w sobie, w naszych rodzinach, w naszych wspólnotach, w naszym narodzie, przez wierność prawdzie, wierność miłości, przez pokorę, przez cierpliwość, przez unikanie zazdrości, przez pielęgnowanie jedności z Bogiem, bo jedność z Bogiem jest fundamentem każdej innej jedności - mówił podczas homilii.

Ignacy Dec wzrastał i wychowywał się w cieniu franciszkańskiego habitu, bardzo blisko miał do sanktuarium maryjnego w Leżajsku. Później mama zapisała go do trzeciego zakonu i tym sposobem związał się na stałe z charyzmatem franciszkańskim.

W dwudniowej, 19 i 20 lipca, pielgrzymce wzięło udział ponad 4 tys. osób. Przybyli kapłani, asystenci narodowi, regionalni, wspólnotowi i wierni III Zakonu, młodzież franciszkańska i Rycerze św. Franciszka. Spotkanie było elementem dziewięcioletniej nowenny przed jubileuszem 800. rocznicy powstania III Zakonu Świętego Franciszka. Słowa wybrane do rozważania na ten rok brzmiały: „Poświęceni są ku jedności”.

- Jedność jest bardzo ważną sprawą nie tylko u nas, ale w całej ojczyźnie, w całym Kościele, wszędzie - i o to będziemy się modlić - na rozpoczęcie modlitewnego spotkania stwierdziła Joanna Berłowska, przełożona narodowa Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w Polsce.

Franciszkański Zakon Świeckich jest to wspólnota ludzi świeckich, którzy w stanie świeckim, w rodzinach, w pracy dają świadectwo zjednoczenia z Panem Bogiem w duchu franciszkańskim, podejmując modlitwę Kościoła, odmawiając Liturgię Godzin, bądź tzw. Oficjum Franciszkańskie. W Polsce świeckie wspólnoty zakładali franciszkanie w 1227 roku. W okresie międzywojennym działalność Trzeciego Zakonu bardzo się ożywiła, niestety po drugiej wojnie światowej władze komunistyczne dekretem z 1949 roku zakazały działalności ruchów i stowarzyszeń katolików świeckich. W 1978 roku papież Paweł VI nadał świeckim franciszkanom odnowioną regułę, która wprowadziła istotne zmiany w organizacji i posłudze Trzeciego Zakonu. Została także zmieniona nazwa wspólnoty na Franciszkański Zakon Świeckich, który odtąd stał się wspólnotą autonomiczną pod duchową opieką Pierwszego Zakonu św. Franciszka: Braci Mniejszych, Braci Mniejszych Konwentualnych i Braci Mniejszych Kapucynów.