60 lat temu kard. Wyszyński odwiedził Bardo i Polanicę-Zdrój

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

dodane 14.08.2019 10:55

Obchody rocznicy uczczą już dziś redemptoryści opiekujący się bazyliką Nawiedzenia NMP w Bardzie Śląskim. Przygotowali bogatą dokumentację jednego z największych wydarzeń w historii tego miejsca.

Kardynał cieszył się ogromnym zaufaniem Polaków. Kardynał cieszył się ogromnym zaufaniem Polaków.
archiwum ojców redemptorystów

Na uroczystości odpustowe do bazyliki Nawiedzenia NMP 15 sierpnia 1959 r. przybyły tłumy. Źródła podają, że ich liczba mogła sięgać 200 tys. Przyjechali tu za pasterzem, który odważnie prowadził naród polski do wolności i wiary.

Obrazują to zachowane z uroczystości zdjęcia i filmy. W zrealizowanym z okazji pobytu prymasa materiale filmowym „Niezwykły odpust”, autorstwa Stanisława Podgórskiego CSsR, podano, że przybyło wtedy do Barda 200 tysięcy pątników. W sprawozdaniu z tej uroczystości tę liczbę określono na około 100 tysięcy. Ogrom ludzi przybyłych na spotkanie z kard. Stefanem Wyszyńskim zdumiewał nawet organizatorów.

– Po uwolnieniu Prymasa Tysiąclecia z więzienia 28 października 1956 r. stał on się na katolików symbolem męczeństwa, oddania za Chrystusa wszystkiego. Jego autentyzm jednoczył wspólnotę Kościoła w Polsce, a każdorazowa jego obecność na uroczystościach religijnych była odbierana jako wydarzenie najwyższej rangi, na którym trzeba było być – wyjaśnia o. Mirosław Grakowicz CSsR, kustosz bazyliki. To on zdecydował się przypomnieć wizytę kardynała w Bardzie Śl. w 60. rocznicę.

Więcej o tym wydarzeniu przeczytacie w najnowszym numerze świdnickiej edycji "Gościa Niedzielnego" (33/2019), która już dziś dostępna jest w waszych parafiach. Zapraszamy też wszystkich zainteresowanych do udziału w obchodach rocznicowych, które zaplanowano na 14 sierpnia na godz. 18.00 i będzie im przewodniczył bp Ignacy Dec.