Odpust w Wambierzycach

Agnieszka Olipra Agnieszka Olipra

publikacja 16.08.2019 17:54

Wokół Królowej Rodzin w uroczystość Wniebowzięcia NMP zgromadzili się wierni oraz żołnierze obchodzący Święto Wojska Polskiego.

Wojsko oraz służby mundurowe licznie reprezentowały poczty sztandarowe. Wojsko oraz służby mundurowe licznie reprezentowały poczty sztandarowe.
Stanisław Bałabuch

Mszy św. w wambierzyckim sanktuarium 15 sierpnia przewodniczył bp Adam Bałabuch. Mówił o wyjątkowej roli Maryi w historii zbawienia. Przytaczając obraz z Apokalipsy - Niewiasty obleczonej w słońce - odniósł go także do Kościoła.

- Dzisiejsza uroczystość, w której chcemy oddać cześć Matce naszego Zbawiciela, rzuca światło na nasze losy. Jej wniebowzięcie jest zapowiedzią naszego powrotu do wiecznego domu. Jej zwycięstwo daje nam, pielgrzymującym, nadzieję na podobnym wynik naszych zmagań z siłami zła. Stanowi pokrzepienie i pociechę w naszej, niekiedy pełnej wątpliwości, ziemskiej egzystencji. Niebo, zmartwychwstanie i życie wieczne jest ostatecznym celem człowieka wierzącego - przypomniał świdnicki biskup pomocniczy.

Stwierdził także, że współczesny świat jest areną walki dobra ze złem. Są ludzie, także w Polsce, którzy nie liczą się z Bożym porządkiem. - Podejmują debatę o związkach partnerskich, by je zalegalizować, chodzi tu głównie o związki osób tej samej płci. One są przeciwko naturalnemu porządkowi ustanowionemu przez Boga na świecie. A człowiek nie może niszczyć Bożego porządku bez bolesnych konsekwencji dla siebie - stwierdził bp Bałabuch.

Po Mszy św. na pl. Koronacyjnym odbył się uroczysty apel pamięci poległych z udziałem wojskowej asysty kompanii honorowej 22. Batalionu Piechoty Górskiej z Kłodzka. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych i państwowych oraz parlamentu.

Po południu odbył się festyn z występami artystycznymi i poczęstunkiem organizowany przez gminę Radków.

Czwartkowe uroczystości związane były z 39. rocznicą koronacji figurki Matki Bożej Wambierzyckiej Królowej Rodzin oraz 10. rocznicą Jej patronatu nad ziemią kłodzką.

W wambierzyckim sanktuarium w uroczystość Wniebowzięcia NMP odbywa się jeden z trzech głównych odpustów, obok Nawiedzenia NMP (31 maja) oraz Narodzenia NMP (8 września).