Uroczystości patriotyczne w Wałbrzychu

Agnieszka Olipra Agnieszka Olipra

dodane 19.08.2019 11:18

Święto Wojska Polskiego i 99. rocznicę Cudu nad Wisłą świętowano 18 czerwca w największym mieści diecezji świdnickiej.

Uroczystościom towarzyszył wojskowy poczet sztandarowy z 31. Batalionu Radiotechnicznego z Wrocławia. Uroczystościom towarzyszył wojskowy poczet sztandarowy z 31. Batalionu Radiotechnicznego z Wrocławia.
Agnieszka Dochniak /Foto Gość

Cześć obrońcom ojczyzny oddano najpierw podczas Mszy świętej w kościele pw. NMP Bolesnej i Aniołów Stróżów, której przewodniczył bp Ignacy Dec, a następnie przy Pomniku Niepodległości.

W homilii ordynariusz świdnicki podkreślał znaczenie wymiaru duchowego w zwycięstwie nad bolszewikami.

- W 1920 roku ważne były nie tylko armaty, aktywność żołnierzy, jakość uzbrojenia, ale modlitwa. Od 8 sierpnia, przez cały tydzień, kościoły w Warszawie były otwarte i ludzie modlili się w nich dniem i nocą o ocalenie ojczyzny. To Maryja nas ocaliła. Są świadectwa, że bolszewicy widzieli Maryję, która ochraniała swoim płaszczem wojsko polskie - mówił w kolegiacie bp Dec i dodał, że również obecnie orężem katolika jest modlitwa i adoracja, bo świat zmienia się na kolanach, a nie w dyskusjach i na salonach.

Po Eucharystii uczestnicy uroczystości pod wodzą wałbrzyskiej orkiestry górniczej i pocztów sztandarowych przeszli pod Pomnik Niepodległości. Główny organizator wydarzenia poseł Ireneusz Zyska również podkreślał rolę Opatrzności w zwycięstwie 15 sierpnia 1920 roku.

- Jesteśmy wdzięczni Maryi za Jej opiekę 99 lat temu, pokonaliśmy wtedy o wiele liczniejszą i lepiej uzbrojoną armię - stwierdził poseł.

Odniósł się do aktów profanacji dokonanych w ostatnich miesiącach.

- Znajdują się tacy córki i synowie w naszym narodzie, którzy naruszają cześć świętej ikony Jasnogórskiej Maryi. Nie ma na to zgody i nigdy nie będzie. Bez względu na poglądy i przynależność polityczną powinniśmy zwracać uwagę tym, którzy dopuszczają się takich haniebnych czynów - mówił I. Zyska.

Po przemówieniach okolicznościowych parlamentarzyści, samorządowcy, wojsko, służby mundurowe i organizacje złożyły kwiaty oraz znicze. Wartę honorową pełnili żołnierze z 31. Batalionu Radiotechnicznego z Wrocławia.

Wcześniej, bo 15 sierpnia, świętowała Świdnica. W mieście biskupim uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz Święto Wojska Polskiego również rozpoczęto Mszą św., którą w katedrze odprawił ks. Tadeusz Faryś. Po przejściu na plac Grunwaldzki delegacje parlamentarzystów, władz samorządowych i organizacji kombatanckich złożyły kwiaty pod Pomnikiem Zwycięstwa.

Dolnośląska Solidarność natomiast spotkała się 17 sierpnia w sanktuarium Matki Bożej Przyczyny Naszej Radości na Górze Iglicznej, by po raz kolejny w tym miejscu wspominać wydarzenia sierpnia 1980 roku: strajki, porozumienie z rządem PRL i powstanie NSZZ Solidarność.