Bp Dec: Niech nam nie zabraknie Bożego paliwa

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

publikacja 30.08.2019 11:44

W taki sposób biskup zachęcał księży do świętości, gotowości i ewangelizowania słowem i czynem.

Księża w czasie Mszy św. w wałbrzyskim kościele. Księża w czasie Mszy św. w wałbrzyskim kościele.
ks. Przemysław Pojasek /Foto Gość

Przed rozpoczęciem roku szkolnego w Kłodzku i w Wałbrzychu odbyły się konferencje rejonowe dla księży. W parafii MB Różańcowej w Kłodzku z duchownymi spotkał się 29 sierpnia bp Adam Bałabuch, a dzień później - w sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego - bp Ignacy Dec.

W homilii ordynariusz zachęcał kapłanów do czujności wzorem rozsądnych panien. - W przypowieści o mądrych i głupich pannach Chrystus odsłania nam pragnienie swojego serca, żebyśmy na Niego czekali jak na Oblubieńca. A skoro Chrystus jest naszym Oblubieńcem, nie trwoży nas Jego upomnienie: "Czuwajcie więc, bo nie znacie dnia ani godziny" (Mt 25,13). Jako nasz Oblubieniec ma prawo w każdej chwili do naszego życia i nie należy podejrzewać, że On tylko czyha na nas, aby nas zaskoczyć i na czymś przyłapać, jak to niekiedy bywa między niewiernymi małżonkami czy kochankami - porównywał.

Podkreślał, że to trwanie wiąże się nie tylko z głoszeniem słowa Bożego, ale i ze świadectwem życia. - Wśród komentatorów przypowieści o dziesięciu pannach są tacy, którzy uważają, że lampy bez oliwy oznaczają właśnie tylko słowa, za którymi nie idą czyny. Gdy spóźnione, nierozsądne panny skierowały prośbę: "Panie, panie, otwórz nam", usłyszały odpowiedź: "Nie znam was". Paląca się oliwa oznacza czyny. Kto nie ma oliwy, ten nie niesie ze sobą czynów, tylko same puste słowa, deklaracje. One jednak nie wystarczają. Sędzia rozpozna tych, którzy wyznawali Go życiem. Zatem ulegając działającemu w nas Bożemu Duchowi, zamieniajmy słowa w dobre czyny - nawoływał.

Mówił, że to wezwanie szczególnie dotyczy kapłanów. - Zrzućmy z siebie szatę obojętności i przeciętności. Świat czeka na oddanych apostołów, na szaleńców Bożego słowa. Ewangelizujmy jednak nie tylko słowem, ale całym naszym życiem. Niech nam nie zabraknie Bożego paliwa. Nabierajmy go z mocy Bożego Ducha, z Pisma Świętego, z codziennej Eucharystii i modlitwy - zakończył.

Po Mszy św. odbyły się obrady, a także wykład na temat liturgiczno-kanonicznego wymiaru posługi sakramentalnej w parafii. Swoje komunikaty wygłosili także przedstawiciele wydziałów świdnickiej Kurii Biskupiej. Nie brakło też bieżących ogłoszeń dotyczących m.in. propozycji edukacyjnej "Kościół w potrzebie", którą przedstawił ks. Rafał Cyfka, czy daru na 100. urodziny Jana Pawła II.