By młodzi pamiętali o jednym z najcięższych obozów pracy

oprac. red. /UM Strzegom

publikacja 19.09.2019 12:53

Dwa dni trwały obchody 16. Spotkania Religijno-Patriotycznego, poświęconego pamięci wszystkich poległych, a także żyjących jeszcze więźniów byłego obozu pracy w Rusku.

Gościem honorowym obu spotkań był Tadeusz Kazimierz Mróz - były więzień OPW w Rusku. Gościem honorowym obu spotkań był Tadeusz Kazimierz Mróz - były więzień OPW w Rusku.
Parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Jaroszowie

W piątek 13 września dla młodzieży ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu gminy Strzegom w sali gimnastycznej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jaroszowie przygotowane zostało po raz piąty sympozjum popularno-naukowe. Uczniowie wysłuchali: wygłoszonego przez Jerzego Rudnickiego - specjalistę Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Wrocławskiego Oddziału IPN, referatu nt. „Zapomniane ogniwo. Konspiracyjne organizacje młodzieżowe na ziemiach polskich w latach 1944-1956" oraz wystąpienia Tadeusza Kazimierza Mroza - byłego więźnia OPW w Rusku.

Główne uroczystości odbyły się jednak w niedzielę. Mszy św. przewodniczył ks. Przemysław Pojasek - redaktor świdnickiego „Gościa Niedzielnego”, który w homilii zwrócił uwagę na podobieństwo współczesnych obozów pracy w krajach Afryki czy Azji do tych, które funkcjonowały w czasie wojny i po jej zakończeniu na ziemiach polskich.

Po Mszy św. nastąpiło przejście przed obelisk z tablicą pamiątkową. Złożono okolicznościowe wieńce i kwiaty oraz odmówiono modlitwę za ojczyznę i więźniów poległych w stalinowskich i nazistowskich łagrach i obozach pracy. Słowa refleksji dotyczące minionych czasów oraz wydarzeń, jakie miały miejsce w Rusku w latach 1948-1956, skierowali do uczestników: Zbigniew Suchyta - burmistrz Strzegomia, Katarzyna Izabela Mrzygłocka - poseł na sejm RP, oraz Tadeusz Kazimierz Mróz - były więzień OPW w Rusku.