Liturgia w parafii to wspólna sprawa

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

publikacja 29.09.2019 09:31

Pod takim hasłem odbyło się w Świdnicy VIII Forum Rad Parafialnych, zorganizowane przez Wydział Duszpasterski Świdnickiej Kurii Biskupiej.

Przedstawiciele rad parafialnych z diecezji świdnickiej w auli WSD. Przedstawiciele rad parafialnych z diecezji świdnickiej w auli WSD.
ks. Przemysław Pojasek /Foto Gość

Tematykę spotkania, które odbyło się w auli świdnickiego seminarium 28 września, wyjaśniał główny organizator. - Widzimy, że czasem Kościół jest w defensywie. Musi odpowiadać na wszystkie zaczepki, które płyną ze świata, czasem reagując na jakieś sytuacje kryzysowe, krytyczne. Natomiast Kościół ma też program niezależny od tego wszystkiego, co dzieje się wokół nas, związany z tym, byśmy szli w głąb naszej wiary. Byśmy jeszcze bardziej nabywali świadomości, tożsamości jako katolicy, jako ci, którzy są w Kościele. Pomoże to w nabywaniu odpowiedzialności za swoją wiarę, ale i za wspólnotę Kościoła w tym wymiarze szerszym - powszechnym, ale i w wymiarze lokalnym - diecezji czy parafii. Rok, który trwa, jest poświęcony tematyce związanej z Osobą Ducha Świętego i sakramentu bierzmowania. Wcześniej mówiliśmy o tym, by odkryć ogrom daru w sakramencie chrztu świętego i konsekwencje, które wynikają z jego przyjęcia - apostolstwa, jego dynamiki i form zaangażowania. Po tych sakramentach wtajemniczenia chrześcijańskiego, jak je nazywamy, przychodzi w Kościele czas od pierwszej niedzieli Adwentu, by się zatrzymać na Najświętszym Sakramencie, na Eucharystii. Skupimy się na tajemnicy wiary, którą wyznajemy i celebrujemy - mówił ks. Krzysztof Ora, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego.

Jako prelegentów zaprosił trzech liturgistów - ks. dr. hab. Dominika Ostrowskiego, ks. Tomasza Ziębę i ks. Tomasza Gwizdka. W swoich wystąpieniach podjęli kolejno zagadnienia duchowego przygotowania się do Mszy św., norm dotyczących posługiwania tajemnicy ołtarza i posługi słowa w liturgii. - Wiele z tych uwag, które będą tu podane, może zostać odebranych jako nawoływanie do przygotowania się czy uczestnictwa w liturgii samego kapłana. I choć ten wątek się nie dezaktualizuje, ponieważ są tu pośród nas księża duszpasterzujący, to jednak mówimy o tym, by pomóc nam wszystkim lepiej przeżywać Mszę św., a nie, byśmy teraz skupiali się w czasie jej trwania na tym, czy kapłan wszystko dobrze wykonał czy nie - podkreślał ks. Ostrowski, rozpoczynając swój wykład.

Wcześniej natomiast uczestnicy VIII Forum Rad Parafialnych spotkali się w katedrze na Eucharystii, której przewodniczył bp Ignacy Dec. W homilii, odnosząc się do wspominanego tego dnia św. Wacława, wskazał cel wszystkich chrześcijan, do którego prowadzi również troska o piękno liturgii. - Świętość jest dla wszystkich. Bez względu na to, kim jesteś - matką, ojcem, żoną, mężem, kapłanem. Nieważne, jaki zawód wykonujesz, to on powinien być dla ciebie drogą do świętości. Każdy człowiek ma swoją drogę do świętości, ale kieruje się zawsze tymi samymi zasadami, które pochodzą od Boga. Papież Benedykt XVI, a wcześniej św. Jan Paweł II ubolewali nad tym, jak pogardzana jest dziś świętość, mimo że przypominali o uniwersalnym powołaniu do świętości, o tym, że świętość to normalność, coś, z czym nam do twarzy. Dlatego nie wstydźmy się być świętymi - mówił biskup, zachęcając do kierowania się w życiu sumieniem.