Domowy Kościół z "krucjatą" na Jasnej Górze

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

publikacja 01.10.2019 15:24

Członkowie Krucjaty Wyzwolenia Człowieka spotkali się po raz 39. na corocznej pielgrzymce w Częstochowie.

Transparent wspólnoty z diecezji świdnickiej. Transparent wspólnoty z diecezji świdnickiej.
PD

Kilkadziesiąt osób z diecezji świdnickiej stawiło się 29 września w sali o. Kordeckiego na spotkaniu prowadzonym przez ks. Krzysztofa Dukielskiego, nowego moderatora Krucjaty.

- Przedstawił on założenia wypracowane dzień wcześniej na ogólnopolskim kongresie KWC. Potem wysłuchaliśmy wykładu prof. Krzysztofa Wojcieszka, członka zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych. Opowiadał on o Narodowym Programie Trzeźwości, którego jest autorem, w odniesieniu do KWC - wspomina Justyna.

Centralnym punktem spotkania była Msza św., której  przewodniczył bp. Krzysztof Włodarczyk. - Biskup, opowiadając o Krucjacie, podzielił się również swoim świadectwem życia w abstynencji. Odniósł je do Ewangelii o Łazarzu - dodaje Alicja. Spotkanie zakończyło się wspólną Drogą Krzyżową, na której można było złożyć deklarację włączenia się w dzieło KWC.

Ruch Krucjaty Wyzwolenia Człowieka to droga oparta na trzech elementach: ewangelizacji (rozumianej jako głoszenie Jezusa Chrystusa, który wyzwala człowieka), modlitwie indywidualnej i wspólnotowej oraz poście rozumianym jako całkowita abstynencja od alkoholu. Jej założyciel, ks. Franciszek Blachnicki, pragnął, aby KWC była drogą do odnowy narodu polskiego, do której wzywał Jan Paweł II w październiku 1978 roku, mówiąc: "Proszę, abyście przeciwstawiali się wszystkiemu, co uwłacza ludzkiej godności i poniża obyczaje zdrowego społeczeństwa".