Świdnicki biskup na konsultacjach we Frankfurcie

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

dodane 16.10.2019 16:00

W ramach Pierwszej Ekumenicznej Konsultacji Biskupów nad Odrą i Nysą 15 października spotkali się hierarchowie z diecezji i kościołów polsko-niemieckiego pogranicza.

bp Ignacy wśród dostojników kościelnych bp Ignacy wśród dostojników kościelnych
ks. Grzegorz Umiński

Wśród nich znalazł się bp Ignacy Dec z diecezji świdnickiej, który zwrócił uwagę na dwa początki stojące u podstaw spotkania.

– W listopadzie 1965 r. Sobór Watykański II zbliżał się ku końcowi. Polscy biskupi szykowali się do świętowania milenium Chrztu Polski. Wysyłali listy do wszystkich episkopatów świata. Najobszerniejszy z nich jest adresowanych do biskupów niemieckich. Głównym jego autorem był abp Bolesław Kominek, późniejszy kardynał. I w tym liście znalazły się słynne już słowa „przebaczamy i prosimy o przebaczenie”. To było otwarcie do kontaktów polsko-niemieckich – wspominał biskup wydarzenie w czasie swojej seminaryjnej formacji, dodając kolejne wydarzenie – już ponad 20 lat później - Drugie wydarzenie miało miejsce 1989 r. i była to Msza Pojednania w Krzyżowej niedaleko Świdnicy pod przewodnictwem abp. Alfonsa Nosola – wymieniał bp Ignacy.

We wspólnej modlitwie z okazji 25-lecia Europejskiego Centrum Ekumenicznego (OeC) we Frankfurcie nad Odrą wraz z nim uczestniczyli ze strony polskiej abp Henryk Muszyński, abp Andrzej Dzięga, bp Andrzej Siemieniewski, jak również biskup Kościoła ewangelicko-augsburskiego Waldemar Pytel i ewangelicki biskup wojskowy Mirosław Wola.

Ze strony niemieckiej natomiast: abp Heiner Koch, bp Wolfgang Ipolt, Antje Pech (superintendentka Kościoła luterańskiego Saksonii) oraz ks. Georg Langosch z Kościoła prawosławnego we Frankfurcie nad Odrą.