Liczą wiernych w diecezji świdnickiej

aolipra

dodane 20.10.2019 12:24

Dzisiaj w kościołach trwa badanie niedzielnych praktyk wiernych – uczestników Mszy św. i przyjmujących Komunię św.

W diecezji świdnickiej w niedzielnej Mszy św. uczestniczy niespełna 1/3 wiernych. Jedynie z wyjątkowych okazji kościoły wypełniają się po brzegi. W diecezji świdnickiej w niedzielnej Mszy św. uczestniczy niespełna 1/3 wiernych. Jedynie z wyjątkowych okazji kościoły wypełniają się po brzegi.
Agnieszka Olipra /Foto Gość

Liczeni są tzw. dominicantes – osoby, które uczestniczyły w niedzielnej Eucharystii oraz communicantes – te, które przystąpiły do Komunii św. Dodatkowo proboszczowie, którzy wypełniają ankietę otrzymaną z kurii, przekazują informacje o udzielonych sakramentach oraz działalności wydawniczej parafii. Dane te są opracowywane przez Świdnicką Kurię Biskupią i przekazywane do Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, który co roku prowadzi badanie praktyk religijnych Polaków. Liczenie wiernych odbywa się bowiem w całym kraju w październiku w tzw. zwykłą niedzielę.

Według danych zebranych we wcześniejszym spisie, w 190 parafiach diecezji świdnickiej mieszka 625 tys. osób, z czego 525 tys. to katolicy. W niedzielnych Mszach św. uczestniczy 29,6 proc. z nich (dominicantes), a Komunię św. przyjmuje 13,8 proc. (communicantes). Siły apostolskie diecezji świdnickiej to 352 księży, z czego 325 pracuje duszpastersko, 369 sióstr zakonnych i 41 alumnów.

Więcej o danych dotyczących diecezji świdnickiej tutaj.