Rodzice w szkole mają prawa, ale i obowiązki

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

publikacja 25.10.2019 10:09

Druga odsłona "Szkoły Rodziców" to spotkanie z prawnikiem, który powie o tym, na co mogą sobie pozwolić rodzice w placówkach edukacyjnych.

Mariusz Gierus - prawnik, menadżer, samorządowiec, doradca obywatelski i mediator, ekspert zarządzania organizacjami pozarządowymi, specjalizujący się w tematyce prawa oświatowego, ochrony danych osobowych w edukacji. Mariusz Gierus - prawnik, menadżer, samorządowiec, doradca obywatelski i mediator, ekspert zarządzania organizacjami pozarządowymi, specjalizujący się w tematyce prawa oświatowego, ochrony danych osobowych w edukacji.
materiały organizatorów

Ponad miesiąc temu, 15 września, w Świdnicy rozpoczęła się Szkoła Rodziców - projekt, który ma pomóc rodzicom w odpowiedzialnym wychowaniu swoich dzieci, dać im poczucie bezpieczeństwa, przekazując wiedzę do poprawnego budowania relacji rodzic-szkoła.

Pierwsze spotkanie odbyło się w sanktuarium św. Józefa z Janem Pospieszalskim, który dzielił się swoim doświadczeniem wychowawczym nie tylko jako rodzic, ale wskazywał na to w jaki sposób on był wychowywany. Więcej w artykule "Rodzina szkołą życia" a poniżej fragment jego wystąpienia.

Czy było warto? - Tak, pan Pospieszalski był bardzo autentyczny w tym co mówił, mnie szczególnie poruszały te momenty, kiedy odnosił sie do swojego życia. Swoim świadectwem pokazywał jak ogromny wpływ na jego życie miała rodzina, w której sie wychował. Wybory, których dokonywali jego rodzice wskazywały na głęboką wiarę w Boga, pomimo, ze nie przelewało im sie byli otwarci na życie. Pokazywał jak ważna w wychowaniu dzieci jest postawa ich rodziców. Mocno zapadły mi tez jego słowa o tym, ze sposobem na pokonanie ujemnego przyrostu naturalnego nie jest 500 plus, ale wystarczy by każda praktykująca katolicka rodzina miała o jedno dziecko wiece - wspomina Agnieszka.

To jednak dopiero początek. Kolejne spotkanie zaplanowano na najbliższą sobotę 26 października o godz.10:00 w budynku Diecezjalnej Specjalistycznej Poradni Rodzinnej przy ul. Budowlanej 6 w Świdnicy. Będzie ono dotyczyło praw rodziców w szkole, a przedstawi je Mariusz Gierus - prawnik, menadżer, samorządowiec, doradca obywatelski i mediator, ekspert zarządzania organizacjami pozarządowymi, specjalizujący się w tematyce prawa oświatowego, ochrony danych osobowych w edukacji.

Zaproszony gość doradza samorządom, szkołom oraz ich organom prowadzącym w zakresie zarządzania, prawa oraz praktyki ochrony danych osobowych. Jest także wykładowcą w zakresie edukacji prawnej, ochrony danych osobowych oraz zarządzania oświatą. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Małżeństwo Rodzina.