Bp. Dec: Zgorszenie złą drogą niepodległości

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

publikacja 12.11.2019 09:11

W Narodowe Święto Niepodległości biskup przestrzegał przed niewłaściwym wykorzystaniem wolności.

Msza św. w strzegomskiej bazylice 11 listopada 2019 r. Msza św. w strzegomskiej bazylice 11 listopada 2019 r.
ks. Przemysław Pojasek /Foto Gość

Pasterz diecezji przewodniczył tego dnia Mszy św. za ojczyznę w Świdnicy i w Strzegomiu. W homilii tego dnia biskup mówił o zgorszeniu i odpowiedzi na nie.

– Człowiek jest wolny. Swoją wolność może wykorzystać dobrze lub źle. Zgorszenie jest jednym ze sposobów źle wykorzystanej wolności. Przez gorszące słowo lub gorszący czyn stwarzamy komuś okazję do grzechu, do upadku. Zgorszenie jako prowokowanie kogoś do grzechu ma w sobie coś z satanizmu i mówimy, że jest dzieckiem diabła. Chrystus przestrzega nas przez gorszeniem innych. O gorszycielu mówi: „Byłoby lepiej dla niego, gdyby kamień młyński zawieszono mu na szyi i wrzucono go w morze” – cytował, dając także radę gorszonym, by przebaczyli i trwali w wierze.

Ewangeliczne wskazania odniósł również do życia społeczno-politycznego, cytując kard. Stefana Wyszyńskiego. – „Tak często słyszy się zdanie: »Piękną i zaszczytną rzeczą jest umrzeć za Ojczyznę, jednakże trudniej jest niekiedy żyć dla Ojczyzny«. Można w odruchu bohaterskim oddać swoje życie na polu walki, ale to trwa krótko. Większym nieraz bohaterstwem jest żyć, trwać, wytrzymać całe lata... Wytrwać dla Ojczyzny, nabrać zaufania do niej, mieć gotowość oddania jej wszystkiego z siebie... Jakże ważna jest świadomość, że jesteśmy na służbie temu narodowi, który przez całe wieki przygotowywał nam ojczystą ziemię, na której nam wypadło dziś żyć. Jesteśmy z tym narodem tak bardzo związani...”.

Potem w stolicy diecezji wziął udział w programie artystycznym, przygotowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury oraz Świdnicki Ośrodek Kultury.

W Strzegomiu natomiast jeszcze przed Mszą św. przedstawiciele Wojska Polskiego uroczyście wciągnęli flagę państwową na maszt, a orkiestra odegrała hymn. Również celebra pod przewodnictwem bp. Ignacego odbyła się w asyście Kompanii Honorowej Wojska Polskiego – X Brygady Logistycznej w Opolu, która następnie poprowadziła zebranych na skwer przy pomniku I.J. Paderewskiego, gdzie w czasie apelu złożono kwiaty i oddano salwę honorową.

Zobacz także: 
Śpiewanki patriotyczne w Świdnicy
Święto Niepodległości w Wałbrzychu
Święto Niepodległości w Kudowie-Zdroju
Święto Niepodległości 2019 w diecezji świdnickiej