Lodówka społeczna także w Świdnicy

Spółdzielnia Mieszkaniowa

publikacja 02.12.2019 15:53

Obok pawilonów handlowych przy ulicy Zamenhofa w Świdnicy stanęła dzisiaj pierwsza lodówka społeczna. To efekt współpracy Spółdzielni Mieszkaniowej w Świdnicy z fundacją "Weź Pomóż.pl", która we Wrocławiu przez dwa lata ustawiła już 20 takich lodówek.

Lodówka społeczna może pomóc niektórym zwłaszcza przed świętami. Lodówka społeczna może pomóc niektórym zwłaszcza przed świętami.
Spółdzielnia Mieszkaniowa

Korzystają z nich zarówno emeryci, jak i osoby, którym zwyczajnie brakuje do pierwszego. – Spółdzielnia zainicjowała współpracę z fundacją, ponieważ widzimy, ile jedzenia się marnuje, a z drugiej strony - ilu ludzi znajduje się w trudnej sytuacji materialnej i z pewnością chętnie by skorzystali z żywności, której mamy nadmiar – mówi Dorota Wiśniewska, wiceprezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Świdnicy. – Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, pomyślmy o osobach samotnych i potrzebujących, dla których drobny gest podzielenia się żywnością może mieć ogromne znaczenie – apeluje.

Lodówka społeczna jest własnością fundacji "Weź Pomóż.pl". Spółdzielnia udostępnia natomiast energię elektryczną i teren do jej ustawienia oraz będzie nadzorować, czy lodówka jest wykorzystywana zgodnie z przeznaczeniem. Lodówka społeczna, zwana też jadłodzielnią, to przeszklona witryna chłodnicza stojąca w miejscu publicznym, ogólnodostępnym, tak by można było z niej korzystać przez cała dobę.

Idea jest prosta. Masz za dużo jedzenia? Wkładasz je do lodówki, a każdy może potem takie jedzenie stamtąd zabrać. Dzięki temu, zamiast wyrzucać nadmiar jedzenia, dzielisz się nim z każdym, kto tego potrzebuje. Do lodówki można włożyć konserwy, jogurty, pieczywo, sery, owoce czy przygotowane w domu potrawy, których po prostu zrobiliśmy za dużo i nie chcemy jeść trzeci dzień z rzędu. Trzeba jednak pamiętać, że jedzenie nie może być przeterminowane, a gotowe potrawy muszą być szczelnie opakowane z dokładną datą przygotowania i opisem. Zasady korzystania ze społecznych lodówek są umieszczone na jej drzwiach.