7 szopek w diecezji wartych zobaczenia

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

publikacja 24.12.2019 10:44

Niektóre z nich to stałe ekspozycje, innym mieszkańcy każdego roku poświęcają mnóstwo czasu. Oto szopki, które warto zobaczyć w okresie bożonarodzeniowym.

Ruchoma szopka z klocków lego to jedna z najmłodszych tego typu budowli udostępnionych do zwiedzania. Ruchoma szopka z klocków lego to jedna z najmłodszych tego typu budowli udostępnionych do zwiedzania.
ks. Przemysław Pojasek /Foto Gość

Zacznijmy od największej, której uwagę poświęcamy każdego roku. To głuszyckie Żywe Betlejem, które tradycyjnie zaprasza od 25 do 26 grudnia od godz. 16 do 19. w parafii pw. Chrystusa Króla (ul. B. Chrobrego 4). Miasteczko zatętni życiem już w Wigilię Bożego Narodzenia o godz. 22.30. W 21 chatach zobaczmy ponad 30 aktorów, pokazujących życie mieszkańców Betlejem. Dodatkową atrakcją będą zagrody z żywymi zwierzętami oraz gospoda serwująca ciepłe potrawy i napoje (więcej: Tak jak w Betlejem)

Szopkę z żywymi zwierzętami tworzy również Starczów. Osioł, owca kameruńska, kozioł górski, koziołki miniaturowe, świnie wietnamskie, kury, bażant, gołębie i kaczki sprowadzone przez kamieniecką Ochotniczą Straż Pożarną składają pokłon małemu Chrystusowi.

Kolejna z szopek jest w Bobolicach. Każdego roku znajdujące się 6 km za Ząbkowicami Śląskimi sanktuarium, znane świdnickim pieszym pielgrzymom, zmierzającym w sierpniu na Jasną Górę, każdego roku zmienia się w betlejemską grotę, w której swoje miejsce ma również kapłan sprawujący Eucharystię. (więcej informacji: Msza w betlejemskiej grocie).

Dwie kolejne szopki są ruchome, ale nie żywe. W dwóch największych sanktuariach diecezji świdnickiej: w Bardzie i w Wambierzycach znajdują się ruchome szopki, które można zwiedzać przez cały rok. Godziny otwarcia i historia obiektów dostępne są na stronach internetowych obu świątyń, a my prezentujemy symboliczną galerię.

Wiekowe figury znajdują się także w Lądku Zdroju. O tej szopce również pisaliśmy (czyt. Zostaną na dłużej). A oto galeria z przygotowania do rozłożenia szopki.

Od kilku lat również w Pasterce jest szopka warta zobaczenia. Jej autor zbudował całą wystawę z klocków lego (więcej: Plastikowe Betlejem)

Na koniec mały dodatek. W Dzierżoniowie można bowiem zobaczyć do końca stycznia wystawę tradycyjnych krakowskich szopek (więcej: Z Krakowa do Dzierżoniowa). Jest też wiele innych, mniejszych, które chętnie wam pokażemy w świątecznej galerii.