Świdnica. Światowy Dzień Życia Konsekrowanego

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

publikacja 03.02.2020 11:22

W kościele pw. NMP Królowej Polski bp Ignacy spotkał się z przedstawicielami zgromadzeń zakonnych w diecezji świdnickiej.

Reprezentanci i reprezentantki zgromadzeń działających w diecezji wzięli udział we Mszy św. z biskupem. Reprezentanci i reprezentantki zgromadzeń działających w diecezji wzięli udział we Mszy św. z biskupem.
ks. Przemysław Pojasek /Foto Gość

Msza św. 2 lutego rozpoczęła się tradycyjną procesją z gromnicami. Po niej głos zabrał ks. Marek Korgul, diecezjalny referent ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.

- Św. Jan Paweł II zapowiadając w 1997 r. pierwszy Dzień Życia Konsekrowanego, napisał, że cel tego dnia jest potrójny. Po pierwsze odpowiada on wewnętrznej potrzebie bardziej radosnego wielbienia Boga i dziękczynienia Mu za wielki dar życia konsekrowanego. Po drugie ten dzień ma się przyczynić do lepszego poznania przez wszystkich tej formy życia i pogłębiania szacunku do niego ze strony całego ludu Bożego. Trzeci powód dotyczy samych osób konsekrowanych, które są zaproszone do wspólnego, radosnego świętowania niezwykłych dzieł, których Pan Bóg w nich dokonał – mówił, przedstawiając następnie dzieła, w które angażują się zgromadzenia zakonne.

W homilii bp Ignacy Dec, który przewodniczył Mszy św., zwrócił uwagę na wyjątkowość życia konsekrowanego.

- Do takiego życia jest potrzebne specjalne powołanie, które - jak każde inne powołanie - pochodzi od Boga. Patrząc na historię Kościoła, możemy powiedzieć, że zakony zawsze były wielkim darem dla Kościoła powszechnego i kościołów partykularnych, diecezjalnych. Były zawsze oazą modlitwy za Kościół i świat. Były także i są ciągle obecne w służbie ludziom potrzebującym: osobom niepełnosprawnym, w starszym wieku, przebywającym w szpitalach, sierocińcach, przytułkach, w domach pomocy społecznej, ale także służą na polu katechizacji, muzyki i chórów kościelnych, posługują w zakrystiach, na plebaniach, prowadzą przedszkola i szkoły katolickie - wymieniał biskup.

Pokazał też źródło, w którym trzeba szukać sił do tej różnorodnej i trudnej służby. - Gdzie szukać mocy i wsparcia dla  takiej oddanej służby osób konsekrowanych? To źródło pokazuje bp Jacek Kiciński ze zgromadzenia klaretynów. Widzi go w codziennej Eucharystii. Pisze o tym w tegorocznym Liście na XXIV Dzień Życia Konsekrowanego, któremu dał tytuł: "Wielka tajemnica wiary" - zachęcał do zapoznania się z tekstem (więcej: episkopat.pl).

Na terenie diecezji świdnickiej działają 24 zgromadzenia żeńskie (skupione w 54 domach zakonnych) i liczą 363 siostry zakonne i 3 dziewice konsekrowane. Męskich zgromadzeń zakonnych jest natomiast 11 (przebywających w 20 domach zakonnych, prowadzących 16 parafii) liczących razem 117 księży, ojców, braci i 1 pustelnika.