Konsul Niemiec w świdnickiej katedrze

Kamil Gąszowski

publikacja 13.02.2020 09:18

Przy okazji wizyty w Świdnicy zastępca konsula generalnego Republiki Federalnej Niemiec, Jana Orlowski, odwiedziła świdnicki kościół pw. św. św. Stanisława i Wacława.

Mariusz Barcicki opowiada najciekawsze historie związane ze świdnicką świątynią. Mariusz Barcicki opowiada najciekawsze historie związane ze świdnicką świątynią.
Kamil Gąszowski /Foto Gość

Przedstawicielka Niemiec w Polsce przyjechała 12 lutego na zaproszenie prezydent Świdnicy Beaty Moskal-Słaniewskiej. Podczas zwiedzania miasta, nie sposób było pominąć górującą nad miastem katedrę.

I choć nawa główna z uwagi na rozstawione rusztowania jest wyłączona z użytkowania, Jana Orlowski z zainteresowaniem przysłuchiwała się historycznym opowieściom i ciekawostkom opowiedzianym przez świdnickiego przewodnika Mariusza Barcickiego, który o najważniejszym kościele w naszej diecezji wie niemal wszystko.

Pani wicekonsul towarzyszyli Monika Wacławczyk, przedstawiciel wrocławskiego Konsulatu Generalnego Niemiec, a także Szymon Chojnowski, zastępca prezydenta Świdnicy.

Szczególne zainteresowanie wzbudził w gościach chór mieszczan, a zwłaszcza znajdujący się nad nam ołtarz Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny - pentaptyk pochodzący z 1492 roku, jedyny zachowany gotycki ołtarz z pierwotnego wyposażenia świątyni.

Na zakończenie wizyty panie otrzymały od przewodnika pamiątkowe publikacje dotyczące zbiorów świdnickiej katedry i zapewniły, że z radością powrócą w to miejsce, aby podziwiać katedrę po zakończonym remoncie.