Dzień skupienia dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

publikacja 01.03.2020 07:53

W Strzegomiu ponad 100 mężczyzn wzięło udział w wielkopostnym czuwaniu modlitewnym. W najważniejszym momencie dołączył do nich biskup.

Mężczyźni wypełnili znaczącą część bazyliki pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Mężczyźni wypełnili znaczącą część bazyliki pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła.
ks. Przemysław Pojasek /Foto Gość

Była nim wspólna Eucharystia, której przewodniczył 29 lutego bp Ignacy Dec, ordynariusz diecezji świdnickiej.

- Gdy patrzymy na was, to uświadamiamy sobie, że wasze powołanie do życia, do bycia w Kościele, do bycia mężami i ojcami w rodzinach, zostało wzbogacone o specjalną posługę, która jest ważna i wartościowa. Otrzymaliście powołanie do bycia nadzwyczajnymi powołaniami Eucharystii - przypominał biskup, opisując następnie powołanie najważniejszych Apostołów.

Zachęcał też, by dziękować Bogu za każde powołanie, także to, którym Bóg obdarzył 109 nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej zgromadzonych w strzegomskiej bazylice.

- Eucharystię porównuje się do słońca. Ono jest gwiazdą, wokół której biegną planety Układu Słonecznego i to ono daje im energię, światło i ciepło. Tak też Eucharystia stoi w centrum wszystkich naszych aktów religijnych. Ważne są modlitwy prywatne, pielgrzymki, nabożeństwa, ale najważniejsza jest celebracja Mszy św. To w niej głównym bohaterem jest Jezus Chrystus. Dlatego tym bardziej wypełniajcie swoją posługę z należytą czcią i szacunkiem - podkreślał.

Wokół tematu Eucharystii skupione były również pozostałe części wielkopostnego czuwania. Nadzwyczajni szafarze zobaczyli spektakl obrazujący objawienia Cataliny Rivas, wzięli też udział w Drodze Krzyżowej i wysłuchali dwóch konferencji. Wygłosił je ks. Arkadiusz Chwastyk, oficjał sądu duchownego diecezji świdnickiej.

- Grzechy mają podwójny skutek. Grzech ciężki pozbawia mnie komunii z Bogiem, a przez to zamyka mi dostęp do życia wiecznego, którego pozbawienie nazywa się „karą wieczną”. Każdy grzech, nawet powszedni, powoduje ponadto nieuporządkowane przywiązanie do stworzeń, które wymaga oczyszczenia na ziemi albo po śmierci w czyśćcu. Przebaczenie grzechu w spowiedzi i przywrócenie komunii z Bogiem pociągają za sobą odpuszczenie kary wiecznej. Pozostają jednak kary doczesne  - wyjaśniał potrzebę zatroszczenia się o tzw. odpust, następnie podając jego przykłady i warunki.

Spotkanie zorganizował ks. Krzysztof Papierz, który jest diecezjalnym duszpasterzem grupy. Zaprosił też na rekolekcje dla nadzwyczajnych szafarzy, które od 27 do 29 marca w strzegomskim domu sióstr elżbietanek poprowadzi ks. Tomasz Gwizdek, doktorant liturgiki KUL. Szczegóły na stronie internetowej diecezji świdnickiej.