Kontakt z widzem na żywo jest dla mnie bardzo ważny

Kamil Gąszowski Kamil Gąszowski

publikacja 05.03.2020 09:04

Tak mówi Zbigniew Waleryś, który ze swoim monodramem "Ja jestem Żyd z Wesela" przemierzył Polskę wzdłuż i wszerz, grając go już od przeszło 25 lat. 8 marca zaprezentuje go po raz pierwszy w świdnickim teatrze.

Zbigniew Waleryś ceni sobie spotkania z publicznością. Zbigniew Waleryś ceni sobie spotkania z publicznością.
Kamil Gąszowski /Foto Gość

Tekst sztuki jest adaptacją opowiadania Romana Brandstaettera pod tym samym tytułem. Opisuje on kulisy wydarzenia uwiecznionego w „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego.

– Tak do końca nie wiadomo, czy to jest fikcja literacka autora, czy też te wydarzenia rzeczywiście miały miejsce – mówi aktor, od kilku lat mieszkaniec Świdnicy.

Głównym bohaterem jest Hirsz Singer, właściciel karczmy, w której odbywało się wesele, a do której po premierze dramatu zaczęli przyjeżdżać artyści z całego Krakowa.

– Żona i córka Pepa Singer, która jest pierwowzorem Racheli z „Wesela”, dawały im na kredyt alkohol i jedzenie. W pewnym momencie stwierdziły też, że przejdą na wiarę katolicką – opowiada o spektaklu aktor Zbigniew Waleryś. – Hirsz Singer postanowił wziąć rozwód z żoną, zostawić wszystko rodzinie i przenieść się do domu starców na Kazimierz w Krakowie. Ze sobą zabrał tylko Pismo Święte – dodaje.

Pomimo tego, że od tych wydarzeń minęło przeszło sto lat, wnioski, jakie płyną z historii karczmarza z Bronowic Małych są nadal aktualne.

– Dla niego świat bohemy krakowskiej był zupełnie obcy. On chciał być wierny swojej religii – mówi pan Zbigniew. – Mnie najbardziej w tej sztuce interesuje właśnie to, na ile można ingerować w cudze życie i je upubliczniać – dodaje aktor, który na deskach świdnickiego teatru wystąpi po raz pierwszy.

Więcej w 10. numerze świdnickiej edycji "Gościa Niedzielnego".