Jak odnawiać w sobie moc Ducha? Rekolekcje o lęku i szukaniu ratunku w Bogu

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

publikacja 13.03.2020 11:17

Prowadzone przez ks. Janusza Michalewskiego w parafii pw. Ducha Świętego w Świdnicy ćwiczenia duchowe mają nieco inną formę niż ta, do której przyzwyczaiły nas lokalne Kościoły.

Ks. Janusz Michalewski w czasie Mszy św. na świdnickim osiedlu. Ks. Janusz Michalewski w czasie Mszy św. na świdnickim osiedlu.
ks. Przemysław Pojasek /Foto Gość

Zamiast trzech zbitych ze sobą dni, ks. Michalewski zaprasza za spotkania przez cztery kolejne czwartki miesiąca. Cykl Mszy św. połączonych z konferencją firmuje świdnickie seminarium i miejscowa parafia. I choć uczestników nie ma zbyt wielu, to widać, że duża część z nich przybywa tu z całego miasta, ale i spoza jego granic.

W czasie homilii, wygłoszonej 12 marca, ksiądz psycholog nawiązał do lęku, który potrafi dotkliwie trawić ludzkie serca.

– Prorok Jeremiasz mówi „Przeklęty mąż, który pokłada nadzieję w człowieku i który w ciele upatruje swą siłę, a od Pana odwraca swe serce”. Taki człowiek staje się żebrakiem duchowym, szukającym oparcia w ludzkiej rzeczywistości. I problem polega na tym, że tego lęku serca nigdy nie ukoją ludzkie pociechy. Dlatego człowiek będzie przeskakiwał z jednej na drugą, popadnie w histerię. Bo człowiek nosi w sobie głębokie pragnienie znalezienia bezpieczeństwa, ale ten lęk wszystko podważa i nakręca człowieka coraz bardziej. Dlatego jak mówi prorok, taki człowiek wybiera sobie miejsca pustynne, bo nie potrafi znaleźć oparcia. I jesteśmy świadomi, że nasze życie przebiega w napięciu między doświadczeniem lęku a zaufaniem Bogu. I patrząc się na życie wielu wierzących, można stwierdzić, że będzie ono nam towarzyszyć do końca naszych dni, kiedy to wiedząc, że jedynie Bogu możemy się zawierzyć, wielu z nas w spokoju odejdzie z tego świata – wyjaśniał ks. Michalewski.

W konferencji natomiast nawiązał do biblijnej sceny plag egipskich i Paschy, która była świętem wolności, przejścia ze stanu niewoli do wolności, a potem do sceny oczyszczenia świątyni. 

Kolejne spotkania zaplanowano na 19 i 26 marca i podobnie jak dotychczas, rozpoczną się one Mszą św. o godz. 18.