Biskup też głosi "na odległość"

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

publikacja 29.03.2020 14:11

Świdnicki ordynariusz skierował słowo Boże do wiernych Polskiej Misji Katolickiej w Riegelsberg. Przez kolejne dni będą go mogły wysłuchać także miliony ludzi w Polsce.

Biskup w kościele pw. Krzyża Świętego w Świdnicy. Biskup w kościele pw. Krzyża Świętego w Świdnicy.
ks. Przemysław Pojasek /Foto Gość

A to za sprawą katechez wielkopostnych, które bp Ignacy Dec wygłosi w Radiu Maryja. Od poniedziałku 30 marca do środy 1 kwietnia biskup świdnicki będzie prowadził o 8.30 rozważania, które będą retransmitowane każdego dnia o 17.10.

W niedzielę natomiast purpurat za pomocą środków masowego przekazu wygłosił homilię do wiernych Polskiej Misji Katolickiej w Riegelsberg, których miał odwiedzić z rekolekcjami. Wizyta z uwagi na epidemię i zamknięcie granic została odwołana.

- Korzystając z możliwości dzisiejszej techniki medialnej, tą drogą kieruję do was wielkopostne rozważanie w nawiązaniu do słowa Bożego czytanego na liturgii w dzisiejszą niedzielę. Moje refleksje układam w formę tryptyku. Najpierw popatrzymy na przebytą wielkopostną drogę. Przypomnę, co nam Chrystus mówił i co nam z tego pozostało, co się w nas zmieniło. W drugiej części naszej refleksji powiem o głównym przesłaniu tekstów biblijnych dzisiejszej niedzieli, a w trzeciej zatrzymamy się na kilku szczegółowych wątkach dzisiejszej Ewangelii, abyśmy mieli nad czym myśleć i o czym mówić w naszych wspólnotach rodzinnych - zapowiadał biskup na początku homilii.

Wśród tych wątków zwrócił szczególną uwagę na trwanie w wierze, mimo poczucia milczenia Boga. - Czy nie mamy często wrażenia, że Bóg się spóźnia, milczy, nie odpowiada na rozpaczliwe wołanie o ratunek? Nieraz mamy ochotę powiedzieć jak Marta: "Gdybyś tu był, nie doszłoby do tego nieszczęścia. Dlaczego nas zostawiłeś?". Przyjaciel tak nie robi! A oto Bóg działa po swojemu. Objawia swoją moc inaczej, niż my Mu dyktujemy. Wystawia naszą cierpliwość na próbę. Zaufajmy Bogu. On wie najlepiej, kiedy i jak nam okazać swoją łaskawość - zachęcał.

Zapowiedź katechez wielkopostnych na antenie Radia Maryja 30.03-1.04
Bp Ignacy Dec